Gigolo chtěl prodat Karlštejn, obdivoval Hitlera a spolupracoval s gestapem. K prodeji ho prý inspiroval Lobkowicz
Málokdy vejde prodej nějaké nemovitosti do povědomí široké veřejnosti takovým způsobem, jakým se to povedlo Harrymu Jelínkovi. Důvod je jasný. Byl to podvodník a dodnes není jisté, zda je jeho historka o prodeji pravdivá. A jak je v něčem záhada, láká to o to víc.
Josef Harry Jelínek byl tak trochu podvodník, trochu kolaborant, trochu žurnalista a také nakladatel. Prý prodal Karlštejn, tramvajovou linku č. 1 v Praze za 4 tisíce dolarů a mnohé další. Pocházel z Vlašimi, kde se narodil do rodiny zámeckého lékaře Aušpergů Karla Jelínka. Jméno Harry začal používat po první světové válce na gymnáziu v Benešově. Nebyl ale dobrým studentem, rodiče ho potom převedli na gymnázium do Prahy. Na přání otce začal studovat medicínu, moc dobrý v tom ale nebyl. V Praze žil velmi nákladný život, a proto se začal živit jako příležitostný gigolo.
Prý v tom byli Lobkowiczové
Historka o prodeji hradu Karlštejn už dávno v Čechách zlidověla, nikdo tak docela ale neví, kde je vlastně ukrytá pravda. Jedna z verzí říká, že v roce 1931 chtěli Lobkowiczové prodat část své roudnické galerie zájemci z Ameriky, aby měli na věno pro komtesu Ludmilu. Více než o sbírku ale projevil pár Američanů zájem o starou šlechtickou usedlost.
Ačkoliv z Jelínka chtěli mít rodiče lékaře, tíhnul k motocyklům. Tam tehdy měl Jiří Kristián Lobkowicz představil Jelínka jako zámožného pokračovatele slavného rodu, který měl vlastnit Karlštejn. A podvod byl na světě. Nutno říct, že původně to měl být jen vtip. Ale čeho by se Jelínek nechytil!
Karlštejn je můj, předstíral před Američany
Mladý a prodejechtivý pár pozval na Karlštejn, kde podplatil kastelána a namluvil mu, že se tam bude natáčet film. Kastelán Sláma, o kterém se v této historce mluví, se údajně v historických záznamech vůbec nenašel, což je jedna z trhlin celé podvodné historky. Při prohlídce se mu povedlo uzavřít celý hrad, aby skutečně vypadal jako jeho vlastní, a dokonce nahnal několik herců, kteří předstírali, že celé panství patří skutečně Jelínkovi.
Plán vyšel, mladý pár byl z potenciálního vlastnictví Karlštejna nadšený. Jelínkovi se podařilo získat zálohu ve výši 30 tisíc dolarů, což je vysoká suma i na dnešní dobu, natož na počátek 20. století. Manželé už ho ale nikdy neviděli.
Prokazoval se jako člen gestapa, aby mohl krást
V roce 1938 se oženil s dcerou nakladatele Františka Bačkovského Ludmilou. V jejich Evropském nakladatelství se rychle zabydlel. Během druhé světové války vydával antisemitskou a nacistickou literaturu. Sympatiemi k Hitlerovi se, údajně, netajil.
Od začátku protektorátu také podporoval okupaci a spolupracoval s gestapem. V listopadu 1941 byl přepaden a pobodán členem odboje. V roce 1944 se s Ludmilou rozvedl, na konci Protektorátu se prý prokazoval českým obchodníkům jako člen gestapa, aby je mohl okrádat o zboží.
V dubnu 1945 utekl do Bavorska. Část života měl žít v Německu, zemřel v roce 1982 v Itálii. Na motivy legendárního prodeje Karlštejna byl natočen film Velká sázka o malé pivo.
Zdroj: wikipedia.org, ctidoma.cz, idnes.cz
KAM DÁL: Životní úroveň Čechů se ještě sníží, přiznal poradce premiéra Fialy. Štěpán Křeček odhadl, na čem budou lidé šetřit, a pivo to nebude.