Rudý Elvis Dean Reed: Američan, který dobrovolně emigroval za železnou oponu

Dean Reed byl miláčkem publika ve východním bloku

Za totality nebylo právě běžné, že by někdo dobrovolně utekl za železnou oponu. Obvykle se totiž emigrovalo opačným směrem. Přesto se americký zpěvák a herec Dean Reed rozhodl žít ve východním Berlíně. Co ho k tomu vedlo a proč je jeho úmrtí obestřeno tajemstvím?

reklama

Dean Reed se narodil před 81 lety v Denveru ve státě Colorado v USA. Už během svých vysokoškolských studií začal se svou kariérou countryového písničkáře a rokenrolového zpěváka. Bohužel ve své vlasti se příliš v konkurenci ostatních neuchytil. Oblíbeným více než tehdy slavný Elvis Presley se stal převážně v Jižní Americe, kde velice často vystupoval.

Dokonce se načas sem i přestěhoval a v Buenos Aires uváděl vlastní televizní show. Byl známý svým kritickým postojem ke kapitalismu a politice USA a dobrovolně se účastnil charitativních akcí – například koncertoval ve věznicích nebo zadarmo hrál v chudinských čtvrtích. V Jižní Americe poznal zdejší bídu i nesvobodu, což pravděpodobně ovlivnilo Reeda v jeho levicově orientovaném politickém smýšlení.

Miláček vládnoucí garnitury 

Když byl v roce 1966 úřady z Argentiny vykázán, domů do své vlasti se již nevrátil, ale našel nové útočiště v Evropě. Zprvu se usadil ve slunné Itálii a není divu, že vzhledem ke své poměrně atraktivní vizáži účinkoval také v několika spaghetti westernech. Z Itálie se o sedm let později přesunul do Německé demokratické republiky, kde žil až do své předčasné smrti v roce 1986.

Zde pokračoval ve své herecké, pěvecké i režisérské dráze. A to poměrně hodně úspěšně. Svůj podíl na tom jistě mělo i to, že byl jeden z mála opravdových Američanů, který emigroval do zemí východního bloku. Je tedy docela pochopitelné, že stal také miláčkem vládnoucí garnitury, jež jeho popularity využívala ke své vlastní propagaci. Sám Dean Reed, i když vystupoval proti USA, tak do komunistické strany nikdy nevstoupil.

Úspěšné turné po Sovětském svazu

Jako první umělec z USA podnikl koncertní turné po zemích Sovětského svazu, kde také získal velkou popularitu. Ostatně nejen tam, známým a oblíbeným byl také v tehdejším Československu. Přezdívalo se mu Rudý Elvis nebo Rudý Dean. Jeho popularita je celkem pochopitelná. Východní blok byl odkázaný pouze na umělce ze svých řad a opravdu se často nestávalo, aby na koncertech vystupoval živý Američan. Kromě toho se nemůže upřít Reedovi pěvecký talent a také nadání pro show. To, co se mu nepodařilo ve vlasti, zažil ve východní Evropě. Za železnou oponou si Dean Reed užíval pozici superhvězdy.

Dean Reed hercem i režisérem

Reedova filmografie je poměrně rozsáhlá, ale vesměs se jedná o dnes již zapadlá díla nevalné úrovně. V době svého vzniku však byla minimálně za železnou oponou v centru zájmu publika. Mimo jiné natočil film Pokrevní bratři, kde hrál po boku Gojko Mitiče hlavní roli bělocha, který bojuje proti utlačování indiánů.

Sám režíroval filmový muzikál s prvky komedie Zpívej, kovboji!, v němž účinkovalo také několik československých herců – mimo jiné také Václav Neckář nebo Helena Růžičková.

Smrt v jezeře

Konec života Deana Reeda je obestřen záhadou. Jediné, co se ví, že byl nalezený mrtvý v jednom z jezer nedaleko jeho domu ve Východním Berlíně. Jestli to byla sebevražda, nešťastná náhoda nebo vražda, můžeme se dnes už pouze dohadovat.

Kolují dokonce zvěsti, že byl odstraněn na základě příkazu státní bezpečnosti, protože plánoval návrat do USA. Ostatně sám Dean Reed později docela litoval, že se ve své domovině neproslavil a hodlal to napravit. Bohužel nebylo mu dáno svůj sen dokončit. 

https://www.ctidoma.cz/clanek/osobnosti/rudy-elvis-dean-reed-american-ktery-dobrovolne-emigroval-za-zeleznou-oponu-54630
reklama
#zpěvák #český herec #železná opona #Dean Reed #NDR #Východní Berlín
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.