Architekt Postránecký: Urbanismus s umělou inteligencí zlepší život nám všem
Umělá inteligence (AI) bude nezbytná pro zlepšení života ve městech a regionech, pomůže sbírat data o životě v obcích, ze kterých se lidé mohou učit. Na konferenci Město budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze to řekl šéf Centra města budoucnosti architekt Michal Postránecký.
Česko by si podle Maříka mělo udržet v zemi své výzkumníky, kteří budou zavádět chytrá řešení v českých městech. "V dnešní době ukládáme data, tam leží a my nevíme, co s nimi. Ony spolu ale musí inteligentně komunikovat, vyhledávat a propojovat optimální řešení. Tuto komunikační strukturu musíme dobudovat," uvedl zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky vědec Vladimír Mařík.
Důležitá je komunikace
AI bude podle vědce nezbytná pro sběr dat, která obce a regiony o životě v nich mají. Na základě těchto dat a zkušeností budou vědci a AI hledat řešení problémů. Informační systémy musí být podle Maříka neustále měněny podle změn v objemu a kvalitě znalostí. "Měnit se budou i výpočetní technologie. Před dvaceti lety nikdo nečekal, že s mobilem bude ovládat domácnost nebo si objedná lístky na koncert," řekl Mařík.
Podle něj musí mezi sebou komunikovat i výzkumné organizace zabývající se AI. "Nepůjde to také bez marketingu, protože lidé nevědí, co mají od AI a chytrých měst čekat," řekl. Česká ekonomika by měla vytvořit nové odvětví průmyslu na bázi AI a podporovat pronikání AI do výroby a služeb ve městech, dodal. Podle Maříka je třeba, aby Česko podporovalo také start-upy, ze kterých vzniknou malé a střední podniky a které budou v českých městech zavádět technologická řešení.
Lepší podmínky
Po březnovém zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace její předseda Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce ve spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem průmyslu a obchodu zmapovat studentské start-upy, aby je stát pomohl financovat a připravil jim tak dobré podmínky, které projekty udrží v České republice.
Zároveň vláda představila koncept strategie Digitální Česko. CIIRC je součástí Českého vysokého učení technického, jehož cílem je integrace informatického a kybernetického výzkumu a vzdělávání na ČVUT, silné vazby s mezinárodními centry a přenos technologií do průmyslu.
Konferenci si pochvalovali
"Aplikace všech technologických systémů do života obcí, měst nebo regionů musí být v souladu s urbanistickým rozvojem a celou takzvanou chytrou revoluci by měli vést urbanisté a regionalisté," vysvětlil architekt Michal Postránecký, který v CIIRC vede Centrum města budoucnosti. Za pravdu mu dává i Středočeský kraj, který je součástí celé platformy. V těchto dnech Na ČVUT proběhla velká konference k tématům a konkrétním řešením Měst a regionům budoucnosti.
Akcent účastníků i pořadatelů na spolupráci (nikoliv konkurenci), na silnou provázanost akademické, veřejné, podnikatelské i občanské sféry, zaměření na horizontální přístup k problematice s jasně definovanou a jednoduše vedenou realizací učinil z konference téměř revoluční počin. Účastníci se nadšeně shodují, že jednoduché vedení celé problematiky v mantinelech prosté lidské potřebnosti a reálném skutečném světě bez přívlastků, posouvá celé odvětví o schod výše nejen na české, ale i světové úrovni.