Dobrá zpráva pro pivaře: chmele bude možná méně, je ale kvalitní

Úroda chmele by měla být kvalitní, říká pěstitel
Úroda chmele by měla být kvalitní, říká pěstitel

Na Rakovnicku pokračuje sklizeň chmele. Výnosy ale ovlivnilo suché počasí v posledních týdnech, budou zřejmě oproti očekávané nadprůměrné sklizni nižší. Kvalita by však měla být dobrá.

reklama

Rakovnicko patří mezi nejsušší regiony v ČR. Nedostatek srážek a vysoké teploty v srpnových dnech se projevily i na chmelu. „Štoky jsou nádherně narostlé, je tam dostatek hlávek, ale ty hlávky nenarostly,“ uvedl jednatel společnosti Lupofyt Jaroslav Mikoláš. 

Problémy se suchem

Sucho v regionu má pomoci řešit plánovaný převod vody z povodí Ohře do povodí Blšanky a dále do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. Ale už nyní Lupofyt využívá závlahu pro 24 hektarů chmele v okolí Lišan. Zdrojem je Lišanský potok, v něm ale musí zemědělci vždy nechat dostatek vody, aby byl zachován minimální povinný průtok. Proto plánují novou závlahovou nádrž o ploše 1,6 hektaru, která zadrží dostatek vody hlavně v zimě, kdy má potok větší průtok, a poslouží v suchých měsících. Loni byly na zavlažovaných chmelnicích velmi dobré výnosy, letošní sklizeň pěstitelé vyhodnotí v příštích dnech.

Moderní technologie jsou nutností

V posledních letech se podniku podle Mikoláše podařilo významně investovat do technologií potřebných pro pěstování a sklizeň chmele. Modernizace česaček, sušáren, techniky, dva nové traktory a obnova 42 hektarů chmelnic stály 35 milionů korun. Podnik využil dotace z Programu rozvoje venkova. Další chmelnice obnovil s pomocí dotací rozdělovaných místní akční skupinou a plánuje ještě další investice do nových chmelnic.

Chtějí nové chmelnice

Ještě v roce 2018 měl Lupofyt 55 hektarů chmelnic starších dvaceti let. „Chceme, abychom v roce 2022 měli všechny chmelnice staré do deseti let,“ dodal Mikoláš.

To, aby podnik mohl rozsáhle investovat, umožňují i dlouhodobé smlouvy s obchodními organizacemi, které pak chmel prodávají konečným zákazníkům. „Máme zajištěný odbyt a máme zajištěnou cenu, což u většiny ostatních komodit, u řepky, obilí neexistuje, tam se ta cena mění každý rok,“ doplnil jednatel.

KAM DÁL: Smutný konec držitelky Modré stuhy. Rekodrmanka se rozpadá v přístavu, přitom byla nejrychlejší lodí na světě.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/dobra-zprava-pro-pivare-chmele-bude-mozna-mene-je-ale-kvalitni-61872
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.