Farmáři se vracejí na trhy. Některé stánky zmizí, chystají se bezpečnostní opatření

Ne všechno bude hned tak, jako před zákazem prodeje

Vláda ustupuje v několika vlnách od plošných restrikcí zavedených kvůli koronavirové pandemii. První uvolnění čeká Česko už 20. dubna. Jedním z prvních kroků bude obnovení prodeje na farmářských trzích. 

reklama

Farmářské trhy dostaly stopku 10. března. Po více než měsíční odstávce se po celé republice koncem dubna znovu otevřou zákazníkům. „Uzavření farmářských trhů jsme od samého začátku vnímali jako špatný krok. Pokud stát ponechá otevřené prodejny potravin a zakáže provoz farmářských trhů, je tím významná skupina producentů, především rodinných farem, diskriminována. Jsme rádi, že se vláda České republiky rozhodla pro znovuotevření trhů v první vlně uvolňování zákazů. Trhy se samozřejmě budou konat v omezeném režimu za vysoce přísných hygienických podmínek,“ řekl Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky.

Za pravidla zodpovídá provozovatel

Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel trhů. „Budeme dodržovat bezpečnostní pravidla a doporučení, na jejichž koncepci pracujeme už od konce února. Mezi ně patří například bezpečné dvoumetrové odstupy mezi zákazníky, odstupy mezi jednotlivými stánky, každý stánek bude mít omyvatelný a dezinfikovatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům. Roušky budou samozřejmě povinné pro všechny. Každý nakupující bude k výdejnímu pultu přistupovat samostatně jako například v bankách anebo na poště,“ popsal nový systém farmářských trhů Jiří Sedláček.

V Praze nakoupí zákazníci na farmářských trzích na několika místech. Na Kubánském náměstí v Praze 10 budou farmáři prodávat dokonce třikrát v týdnu. „První trhy v tomto mimořádném režimu se budou konat 25. dubna na Náplavce a na Kubáni a pak 2. května na Heřmaňáku. Co se frekvence konání trhů týče, od 25. dubna budou farmáři zákazníkům k dispozici v běžném režimu, tedy farmářský trh Kubáň bude otevřený v úterý, čtvrtek a sobotu, trhy Heřmaňák a Náplavka v sobotu,“ uvedl Sedláček, který provozuje trhy na Náplavce, Heřmaňáku a Kubáni.

Uvolňování bude postupné

Zmizí občerstvení, posezení i pouliční umělci, jídlo si zákazníci musejí odnést domů. Na Kubáni by mohlo být 10 až 15 stánků, na Heřmaňáku zhruba stejný počet a na Náplavce kolem 60 stánků. V první fázi budou prodejci nabízet především základní potraviny, tedy pekárenské, masné a uzenářské výrobky, vejce a čerstvé ryby, uskladněné ovoce, především jablka, uskladněnou kořenovou zeleninu a brambory, mléčné výrobky a také první čerstvé bylinky, saláty, ředkvičky, pažitku a špenát.

„Postupně budeme přidávat doplňková řemesla a pak i občerstvení, ovšem výhradně k odnosu domů, jako to mají například restaurační ‚okénka'. Součástí trhů nebudou žádné takzvané komunitní prvky, tedy židle, stolky ani hudba. Myslím, že k běžnému provozu bychom se mohli vrátit začátkem prázdnin,“ uzavřel Jiří Sedláček.

KAM DÁL: Eva žije ve Štrasburku a říká: Virus ve Francii pomohly rozšířit zbytečné volby a církevní setkání.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/farmari-se-vraceji-na-trhy-nektere-stanky-zmizi-chystaji-se-bezpecnostni-opatreni-59354
reklama
#farmářské trhy #Náplavka #vláda #koronavirus #Heřmaňák #farmáři #Kůbáň
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.