Hasiči převážejí velmi obézní pacienty, pak chybí u požárů. A kdo by to měl zaplatit?

V loňském roce případů, kdy hasiči museli pomáhat s převozem pacientů trpících nadměrnou obezitou, výrazně přibylo. Zatímco v roce 2016 jich bylo kolem 50, loni asistovali záchranné službě už v 800 případech. Chybí pak u vážnějších případů, navíc není jasné, kdo by to měl vlastně platit. 

reklama

Středočeský kraj řeší problém spojený s převozem velmi obézních pacientů. Podle hejtmanství je u takových převozů nutná asistence hasičů, kteří pak ale zároveň mohou chybět třeba u požáru. Druhou otázkou je financování, zdravotní pojišťovny totiž výjezdy hasičů k pomoci s převozem obézních pacientů nehradí. Jen za loňský rok se náklady hasičů za tyto činnosti přiblížily v kraji částce 4,5 milionu korun.

Doteď hasiči výjezdy k obézním pacientům platili ze svého rozpočtu. Logicky se jim to však příliš nelíbí a volají pro radikální změně.

Problém je třeba řešit

Problém se podle hejtmanství týká především pacientů s váhou nad 150 kilogramů. Podle krajského radního Roberta Bezděka dospěla situace tak daleko, že je nezbytné řešit ji se všemi zúčastněnými složkami, tedy záchrannou službou i hasiči.

"S vedením Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a zástupci kraje jsme se už dohodli, že budeme v současné době situaci průběžně zpětně vyhodnocovat a upřesníme, u kterých zásahů byla asistence hasičů oprávněná a u kterých nikoliv, abychom měli přesné počty pro jednání se zdravotními pojišťovnami," uvedl ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek. Tvrdí, že by pojišťovny měly být schopné postarat se o své pacienty a tyto zásahy hasičům proplácet.

Nejtěžším přepravovaným pacientem ve Středočeském kraji byl v loňském roce muž s váhou zhruba 320 kilogramů.

Jak tedy převoz zabezpečit?

Problém je podle kraje také v případech, kdy jsou pacienti převáženi například na plánovaná vyšetření, nejde tak o akutní převozy. "V případě chronických onemocnění nebo klasické návštěvy lékaře řešíme problémy s tím, jak tyto lidi převážet do nemocnice, protože hasiči nemají povinnost s těmito neakutními transporty pomáhat. Ani v takové situaci tudíž není úplně jasné, jak převoz zabezpečit a kdo by jej měl hradit," řekl Bezděk. Nemocné s velkou nadváhou pak podle jeho slov převážejí v některých případech i vozy privátní záchranné služby.

"Často vozíme pacienty o hmotnosti mezi 200 až 300 kilogramy. Neodkladně převážených lidí s hmotností nad 180 kilogramů jsme v loňském roce převáželi 39, dalších 45 pacientů se transportovalo jako sekundární převozy mezi nemocnicemi k dalšímu vyšetření a ošetření," doplnil provozní ředitel soukromé společnosti Trans Hospital Plus Bořek Bulíček.

reklama
#hasiči #výjezdy #zásah #požár #obezita #lékaři

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.