Hotel Ritz-Carlton v historickém centru Prahy nakonec bude. Kdy se začne stavět?
Pražský magistrát bude dále pronajímat společnosti Akroterion domy u Staroměstského náměstí, kde má vzniknout hotel Ritz-Carlton. Nová smlouva na pronájem čtyř historických domů počítá s vyšším nájemným a otevřením hotelu do roku 2022. Praha koncem loňského roku dosavadní smlouvu s firmou vypověděla kvůli tomu, že nesplnila podmínku, aby soubor budov opravila a zprovoznila do září 2017.
Firma Akroterion si čtyři z historických domů v komplexu mezi ulicemi Celetná, Kamzíková a Železná pronajímala od roku 1995. Koncem loňského roku došla vedení města po více než dvaceti letech trpělivost a smlouvu vypovědělo. Mluvilo se o tom, že magistrát by mohl v domech vybudovat byty.
Nakonec je nicméně podle vedení města lepší se domluvit na pokračování stávajícího záměru než začínat úplně od začátku. Nová smlouva zahrnuje zvýšení nájemného, zvýšení počtu bytů a zaplacení smluvní pokuty deseti milionů korun. Zvolený postup magistrátu doporučila studie, kterou si nechal vypracovat poradenskou společností.
Takový hotel prý chybí
"Společnost Akroterion dokázala svoji připravenost z hlediska platných stavebních povolení a finančních záruk," uvedl radní Prahy pro majetek Karel Grabein Procházka z hnutí ANO. Doplnil, že firma se při jednáních zachovala vstřícně a aktivně komunikovala. Nabídka zvýšení nájemného podle radního přišla ze strany společnosti.
Podle investora Praha projektem získá luxusní hotel, který v metropoli a celé zemi zatím chybí. Součástí komplexu bude 26 bytů určených k dlouhodobému pronájmu. "Rekonstrukcí budov a revitalizací okolí se veřejnosti také zpřístupní vnitřní historické trakty, které nabídnou řadu služeb, kaváren a restaurací," uvedla firma v prohlášení, reagujícím na rozhodnutí radních.
"Naším cílem je dokázat hlavnímu městu, že jsme kvalitním a spolehlivým partnerem," měl jasno ředitel společnosti Akroterion Ogi Jakšič. Zatím se v objektech provádějí udržovací práce, větší opravy by měly začít na přelomu tohoto a následujícího roku.
Jak to celé bylo?
Stavební povolení Akroterion získal v roce 2014. Záměr se však nelíbil Národnímu památkovému ústavu (NPÚ) a části odborníků. Ministerstvo kultury v roce 2016 zrušilo kladné stanovisko pražských památkářů, ti ho následně vydali znovu.
Šéf pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců před časem uvedl, že připomínky ústavu trvají. S ohledem na fakt, že projekt už má stavební povolení, podle něj památkáři z NPÚ firmě nabídli alespoň spolupráci při rekonstrukci, aby se mohlo zdokumentovat či zachovat co nejvíce cenných historických prvků. Přístup investora je podle Šefců v tomto směru vstřícný.