Jaká je kvalita vody v přírodních koupalištích? Hygienici prozradili výsledky testů
I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.
Ve středočeských přírodních koupalištích se kvalita vody oproti začátku prázdnin mírně zhoršila. Přibylo míst, která hygienici hodnotí stupněm tři, tedy jako zhoršenou jakost vody. Kvůli zvýšenému obsahu sinic je nyní třetí stupeň v některých částech nádrží Orlík a Slapy. V Praze hodnotí hygienici nejhůř vodu v Hostivařské přehradě, kde jsou sinice a lidem s citlivou pokožkou by mohly zůsobit vyrážku.
Pozor na severu Čech
Na severu Čech není ke koupání vhodné přírodní koupaliště v Chabařovicích na Ústecku. Majitel kempu a koupaliště Petr Richter proto hodlá koupací sezonu ukončit dříve. „Uvidíme, jak dopadnou další vzorky,“ uvedl. Zvýšený obsah sinic a řas je po několik týdnů také v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku, koupat se v něm ale dá.
Jak je na západě?
Také na západě Čech má většina koupališť stále dobrou vodu ke koupání. Poslední měření ale zjistila, že se její kvalita zhoršuje na některých místech přehrady Jesenice. Nadále platí zákaz koupání na Skalce u Chebu a Velkém rybníku u Hroznětína. Doporučit nelze ani koupání v nádrži České údolí u Plzně. „Nádrž České údolí je zcela pod nadvládou sinic, které tam tvoří povlaky, hustý zelený vegetační zákal a voda i nepříjemně páchne,“ popsal situaci hydrobiolog Jindřich Duras. Ke koupání doporučuje například dolní část přehrady Hracholusky.
Zákaz koupání v Rosničce
Na východě Čech by se plavci měli rozhodně vyhnout rybníku Rosnička na Svitavsku, kde kvůli množství sinic a chlorofylu platí zákaz koupání. Zhoršenou kvalitu vody má od poloviny července přehrada Seč na Chrudimsku. Obdobně hygienici hodnotí jakost vody na koupališti Dolce u Trutnova a přírodním koupališti Vrchlabí - Vejsplachy, kde by se lidé měli po koupání osprchovat.
Z rekreačních vodních ploch na Vysočině není vhodná ke koupání přehrada Trnávka na Pelhřimovsku. V její vodě přibyly sinice i chlorofyl. Od minulého týdne se naopak pročistila voda u vodních ploch na Žďársku, a to rybníků Medlov, Velké Dářko a Pilské nádrže, které minulý týden nedostaly od hygieniků dobré hodnocení.
Problémy se nevyhýbají ani Moravě
Na Moravě a ve Slezsku hygienici nedoporučují koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Důvodem je zvýšené množství toxických sinic. Vyhnout by se lidé měli také nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde byla potvrzena přítomnost cerkárií a přetrvávající riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
Vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi má přírodní koupaliště ve Výrovicích na Znojemsku. Koupat se v ní ale dá. Oproti poslednímu testování před dvěma týdny se mírně zhoršila voda na jednom místě v luhačovické přehradě, a to u hráze. Podle hygieniků je tam jakost vody zhoršená, ale stále vhodná ke koupání.
KAM DÁL: Komunista, kterého musela odstranit vlastní strana. Bedřich Reicin byl hotový fanatik