Od dubna se to zlepší. Náměstek Prymula konejší občany České republiky inteligentní karanténou
Některé výroky náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou jako noc a den. Ještě teď nám z hlavy odeznívá informace o tom, že na cestování za hranice republiky si můžeme počkat klidně dva roky. Netrvalo však dlouho a tuto lehkou paniku se respektovaný epidemiolog pokouší zklidnit. Jaký je následující plán v boji s koronavirem?
Jako největší nedostatek v boji s koronavirem většina odboníků označila samotné testování občanů. Podle hlasů testovaných není ani tak problém poskytnout a odebrat vzorek, ale laboratoře nestíhají testované vyhodnotit. Roman Prymula na tiskové konferenci upozornil, že se celý proces zefektivní a lidé budou čekat maximálně den a půl. Je to tak poprvé, kdo někdo kompetentní nepřímo přiznal pochybení.
Rouška přes respirátor
Po zasedání Ústředního krizového štábu, kterému šéfuje náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, přednesl několik nových a mírnějších opatření ohledně strategie v boji s koronavirem. Přednesl zároveň několik výzev vůči občanům a naznačil, že se situace může brzy zlepšovat.
Je to otázkou, jestli nejsou jeho slova záměrně redukována jen na to pozitivní, protože celý národ neřešil poslední dny nic jiného než jeho velmi radikální výrok o uzavřených hranicích klidně na dva roky.
Co tedy nakonec národu sdělil? Jednak náměstek Prymula hovořil o mírnějších kritériích, podle kterých bude testován potenciálně nakažený. Nebude tak nutné vykazovat teplotu nad 38 stupňů. Dodal také, že Češi, kteří nosí respirátor s ventilem, by přes něj měli nosit ještě standardní roušku, aby případně nešířili vir do okolí.
Dotkl se také otázky zásobování, které mají zajišťovat převážně hasiči. Transportním týmům, které budou testovat občany, v některých případech pomůže i armáda. Všechny kroky se mají pomalu přiblížit k plánu tzv. inteligentní karantény, která by měla omezit plošná opatření.
Testování
Už zmíněné testování bylo jedno z hlavních témat, které náměstek Prymula po jednání Ústředního krizového štábu řešil s veřejností. Výrazně se mají posílit kapacity na testování a je tak klidně možné, že testem si projde mnohem více lidí. Od dubna by se v tomto ohledu mohla Česká republika výrazně zlepšit. Tento proces je zcelá zásadní, abychom viděli pravý odraz reality a počet nakažených.
Nový systém chce Prymula zavést až po Velikonocích. Jedním z témat bylo také řešení, jak ubytovat lidi bez domova, kteří by potenciálně mohli šířit nákazu. Chce tak jednat s hejtmany o vzniku náhradního ubytování v krajích.
KAM DÁL: Šéf krizového štábu Roman Prymula: muž se skvělou profesní historií v horkém křesle z vůle Babiše.