Praha plná prázdných domů. Jak je možné, že nemovitosti chátrají i na těch nejlepších adresách?
Stále slyšíme, jak je potřeba v Praze vyřešit bytovou krizi. Obrovská poptávka šroubuje ceny nemovitostí a nájmů do nepochopitelných částek a hlavním argumentem je nedostatek obytných ploch. Existuje však databáze, která odhaluje překvapivě hlubší problém hlavního města. O co jde?
Údajně je potřeba stavět nové byty či kancelářské prostory. Město nemůže být skanzen, a tak v reakci na přibývající zájem občanů z jiných měst musí i Praha nabídnout nové architektonické projekty.
Město však řeší jednu palčivější otázku, která je viditelná i v úplném centru Prahy. Tím jsou prázdné domy. Poslední rozkol v pražské koalici se rozhořel nad způsobem, jakým by primátor Zdeněk Hřib chtěl zjistit, kolik je ve městě neobydlených bytů soukromých vlastníků.
Iniciativa s podobným cílem však už existuje. Webový portál prazdnedomy.cz čtyři roky Pražany informuje a odhaluje, kolik je v hlavním městě a zbytku republiky opuštěných nemovitostí.
Jak na to?
Spoluzakladatelé dobrovolného spolku Petr Zeman, Alex, Peterka a Radomír Kočí si na počátku položili nelehkou otázku. Proč nikdo nechce spravovat či dokonce zachránit vily, činžovní domy či zámky? Kolik jich v České republice vůbec je, komu patří a jaká je jejich historie?
U průmyslových objektů je podobně devastující vývoj ještě pochopitelný, ale když jde o domy, které ve stadiu rozpadu stále budí svojí architektonickou hodnotou zájem každého, kdo kolem nich projde, stojí za to jim věnovat dobrovolné úsilí.
A tak vznikl portál prazdnedomy.cz. Zde se pomocí interaktivní mapy České republiky můžete podívat na konkrétní prázdné nemovitosti s fotodokumentací, ale také podrobnými informacemi. Ty se soustředí na architektonický popis stavby, její historii a najdeme tu také informaci o tom, komu prázdný dům patří.
Každý takový objekt má svůj individuální příběh. S tím však také souvisí specifické a konkrétní problémy, kvůli kterým jsou zanedbané a opuštěné domy v tak chatrném stavu. Neexistuje tedy obecný konflikt, jehož rozřešení by vedlo k masivnímu zlepšení situace.
U rodinných sporů, které zapříčiní, že je dům neobývaný, jsou východiska často neřešitelná. Alarmujícím hlediskem je, když několik let prázdný objekt patří státu.
Takový druh opuštěného domu vypovídá o velkém nedostatku politické úrovně a touhy zlepšovat naše prostředí a v první řadě dům jako takový.
Nejde totiž jen o krásnou kulisu ulice, ale hlavně o život, který v interiérech podobných staveb nenajdeme. Pro ovzduší města či městských čtvrtí je vždy žádoucí, aby domy měly svou duši, nikoli se staly rájem odpadků, provizorním centrem bezdomovců či kriminálních živlů.
Hledáme řešení
Iniciativa Prázdné domy však neslouží pouze jako mapa opuštěných staveb. Nejde jen o to, aby si člověk ukázal prstem na smutné a opuštěné “ostrůvky” měst a vesnic.
Ruku v ruce s webovou stránkou funguje i obecně prospěšná aktivita. Lidé, kteří jsou součástí iniciativy Prázdné domy, pátrají po vlastnících nemovitosti a snaží se dosáhnout zlepšení stavu zanedbané stavby. Kontaktují majitele objektu, popřípadě Policii ČR, aby se věci daly do pohybu a majitel byl tlakem motivován k rekonstrukci.
Dnes, když je jedním z nejpalčivějších témat Prahy její bytová politika, stává se navrácení života prázdným domům jedním z dílčích řešení hlubšího problému.
Iniciativa Prázdné domy dnes eviduje ve své databázi kolem 4 tisíc prázdných objektů, což však automaticky neznamená, že je číslo kompletní. Jedním z cílů této iniciativy je, aby se toto číslo snižovalo. Prázdný dům totiž ničemu neslouží.