Pro vládu byli Piráti nedospělí, říká transgender Georgia Hejduková a odchází. Hřib se zachoval chladně
„Na vládu jsme nebyli připraveni!“ Pirátská loď má nového kapitána a velká část dlouholeté posádky nechce plout pod jeho vlajkou. Mnoho z vlivných členů opouští loď. Georgia Hejduková, transgender politička a vlivná pirátka a její trefný náhled na (ne)fungování strany.
Exodus, který se dal čekat. Mnoho členů Pirátů, kteří se neztotožňují s novým vedením, se rozhodlo opustit stranu. Poslední kapkou pro ně, jak přiznávají, bylo zvolení Zdeňka Hřiba předsedou. Jedním z takových lidí je i Georgia Hejduková, transgender politička, která byla členkou rozhodčí komise strany. Ačkoliv přiznává, že hlavní důvod je ve změně jejího osobního života, neskrývá ani rozčarování z toho, co se ze strany stalo.
Na vládu Piráti nebyli připraveni
„Přiznávám, že jsem v minulosti hlasovala pro vstup do vlády i pro koalici se STAN. Ačkoliv jsem vnímala tato rozhodnutí jako volbu menšího zla, zpětně si myslím, že jsme měli být k sobě upřímnější a přiznat si, že na tento typ odpovědnosti nejsme dostatečně připraveni,“ píše politička na pirátském fóru. „Poslední kapkou bylo včerejší zvolení nového vedení a změna stanov, která vede stranu směrem, jež pro mě není morálně akceptovatelná,“ píše Hejduková s tím, že si není jistá vnitřní demokracií ve straně.
Návrhy změn ve straně, které představil právě Zdeněk Hřib, totiž nejen podle Hejdukové znemožňují stranu „řídit zdola“ a odporují tomu, co Piráti celou dobu prosazovali. „Jak vlastně chceme ukazovat tu decentralizaci řízení například na obcích, že by se obce měly řídit víc samy, dávat práva lidem být liberální a tak, když běžní členové už nemůžou nic měnit?“ zazněl jeden z dotazů na pirátském fóru.
Změna pohlaví nebyla tabu
Její odchod má však i osobní důvody. V sedmnácti letech se Jiří Hejduk rozhodl, že projde změnou pohlaví, a začala tak dlouhá cesta k dnešní Georgii Hejdukové. O tom, jak se z muže mění v ženu, psala blog a svou tranzici popisovala velmi otevřeně. „Už od školy jsem to od spolužáků slyšela každý den, furt říkali, že jsem hnusná, divná, ošklivá, později po mně začali házet židle, shazovat mě ze schodů, natáčet mě na telefon,“ popisovala příkoří, kterými si prošla. „Když jsem se v 17 pokusila o sebevraždu, něco se však začalo měnit, začala jsem si hledat různé aktivity,“ líčí, jak se dostala do Pirátské strany. Tam nakonec zůstala šest let a vypracovala se na poměrně vlivnou členku. To ale teď končí.
„Dlouho jsem měla Piráty jako svou prioritu,“ říká politička s tím, že ve čtyřiadvaceti letech to už tak ale není. „Našla jsem si partnerku a chci se věnovat více jí,“ jmenuje další z důvodů konce své kariéry. Chce se také věnovat studiu práv, které ji naplňuje.
Chladný Hřib: Beru na vědomí
Zatímco spousta Georgiiných bývalých kolegů vyjadřuje lítost nad tím, že Georgia jejich řady opouští, ne každý pro to má pochopení. „Tahle dobrovolná čistka neposune Piráty správným směrem,“ myslí si pražský PR manažer strany Michal Polák. Jakkoliv v nevoličích Pirátské strany mohla Georgia vyvolávat negativní pocity kvůli tranzici, kterou se rozhodla podstoupit, pro mladé liberály to byl někdo, kdo rozhodně mohl straně nahnat plusové body. Odchod Hejdukové okomentoval i sám Zdeněk Hřib. Kdo by čekal poděkování či vyjádření lítosti nad odchodem dlouholeté aktivní a vlivné členky, bude zklamán. Jeho příspěvek byl čistě formální a velmi odměřený. „Coby zastupující předseda KS Praha beru na vědomí a předávám pražské kanceláři k administraci,“ napsal suše a vyvolal tak pocit, že mu Hejduková příliš chybět nebude.