Putinova provokace. Agresivní reakce na test raketové střely USA budí rozpaky

Za všechno může obrat ve filosofii politiky Vladimíra Putina
Za všechno může obrat ve filosofii politiky Vladimíra Putina

Ruský prezident Vladimir Putin na poradě bezpečnostní rady státu dnes nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a dalším úřadům posoudit úroveň ohrožení země po nedělním testu americké střely s plochou dráhou letu a připravit "symetrickou odpověď". Vyplývá to z Putinova vystoupení, zveřejněného na internetové stránce Kremlu.

reklama

"Vývoj našich nejnovějších zbraní, které skutečně nemají ve světě obdoby, byl vyvolán, dá se říct vyprovokován, jednostranným odstoupením Spojených států od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany (...) Byli jsme (k tomu) prostě donuceni. Nepochybně jsme byli povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Teď děláme totéž a bezpochyby to budeme dělat i v budoucnu," prohlásil Putin. Dodal, že Rusko zůstává otevřeno rovnoprávnému a konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy, který by obnovil důvěru mezi oběma velmocemi a upevnil mezinárodní bezpečnost.

Americký test

Spojené státy v neděli 18. srpna provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Ta definitivně zanikla počátkem srpna poté, co ji Washington v únoru vypověděl s odůvodněním, že ji Rusko porušuje vývojem střely Novator 9M729 s prodlouženým doletem. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5 500 kilometrů.

Rusové zdůrazňují, že střela Tomahawk v neděli odstartovala z pozemního odpalovacího zařízení Mk41, které také může sloužit k vypuštění protiraketových střel SM-3, rozmístěných v Polsku a Rumunsku.

Putinova odpověď

Putin už v únoru řekl, že jeho země na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy od smlouvy také odstoupí a zahájí vývoj nových raket. Počátkem srpna uvedl, že pověřil ministerstva obrany a zahraničí a vnější rozvědku, aby "co nejpečlivěji" sledovaly kroky USA při rozmisťování raket středního a krátkého doletu. "Na rozmisťování amerických raket v těch či oněch regionech světa bude Rusko odpovídat výhradně zrcadlově," upozornil.

Americký ministr obrany Mark Esper den po zániku smlouvy INF uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2 692 pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/putinova-provokace-agresivni-reakce-na-test-raketove-strely-usa-budi-rozpaky-52414
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.