Rekonstruovaná teplická hvězdárna je stavbou roku Ústeckého kraje

Rekonstrukce Severočeské hvězdárny získala ocenění Stavba Ústeckého kraje za rok 2018. Porotci ocenili inovativní řešení obvodového pláště, které spojuje dřevo, kámen a titanzinek. Hvězdárna se po rekonstrukci, která přišla na 25 milionů korun, stala novou dominantou krajiny.

reklama

Severočeská hvězdárna v Teplicích byla dokončena v roce 1963, zprovoznění se však dočkala až v roce 1968. Původně se jednalo o dvě samostatně stojící hvězdářské kopule s obslužným zázemím. Obě kopule mají průměr 5 metrů a jsou opatřeny pozorovací štěrbinou, kterou uzavírají krycí vrata. Z hvězdárny lze pozorovat jakékoliv místo na viditelné hvězdné obloze, protože obě kopule jsou otočné okolo celé své osy. Po letech užívání začala v roce 2016 rozsáhlá rekonstrukce areálu hvězdárny. 

Kopule smontovaná na dílně 

Rekonstrukce, jejímž autorem je atelier AVN, začala kompletní výměnou severozápadní kopule. A byl to počin unikátní – celá kopule byla totiž kompletně smontována na dílně a na místo převezena po segmentech včetně krytiny. Vzhledem k ideálním podmínkám na dílně byla práce velmi přesná a opticky mimořádně kvalitní. 

Jihovýchodní kopule nebyla v tak špatném technickém stavu, takže mohla být ponechána na místě a došlo pouze k výměně krytiny. Práce byly zahájeny v první polovině roku 2018 a veškeré klempířské činnosti probíhaly na místě.

Dominuje, ale neruší 

Titanzinková krytina byla zvolena díky unikátním vizuálním vlastnostem, ale také pro svou mimořádnou trvanlivost. Areál byl celkově uzavřen a prostor mezi kopulemi nyní spojuje technické zázemí s přednáškovými sály a kancelářemi. Vnější plášť celého objektu tvoří přírodní dřevěné obklady, které svým vzhledem podporuje i přírodní povrch kopulí z titanzinku. „Materiál krytiny je bezúdržbový, a navíc se u něj využila i větší odolnost proti kroupám, které se významně podepsaly na vzhledu původního opláštění z hliníku,“ uvedl Martin Link, technický poradce společnosti Rheinzink, která titanzinkové šablony na míru pro objekt zajistila, jenž byl zároveň technickým konzultantem projektu. 

Všechny nově instalované materiály, tedy dřevo, kámen a titanzinek, budou postupně přirozeně stárnout a vytvářet přirozenou nerušivou součást přírodní scenérie Písečného vrchu. Právě o to by totiž měli usilovat autoři každé stavby i rekonstrukce v přírodě: být její harmonickou součástí, ozdobou a dominantou, která však krajinu neznásilňuje, ale naopak citlivě doplňuje a podtrhává její jedinečný charakter. 

Severočeská Hvězdárna je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje a má sloužit k popularizaci astronomie pro širokou veřejnost. Hvězdárna je přístupná v otvíracích dobách a při plánovaných akcích. V rámci hvězdárny působí kroužky a zájmové skupiny se zaměřením na astronomii.

reklama
#stavba roku #rekonstrukce #hvězdárna

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.