Rusko v obklíčení západní Evropy. Kaliningradská oblast straší rozmístěním raketových systémů

Balistické rakety S-400 jsou v současnosti i v Kaliningradské oblasti
Balistické rakety S-400 jsou v současnosti i v Kaliningradské oblasti
analýza

Jedná se asi o nejzvláštnější součást Ruské federace v Evropě. Kaliningradská oblast je od zbytku rozsáhlého území oddělena třemi pobaltskými státy Litvou, Lotyšskem, Estonskem a na jihu sousedí s Polskem. Území, které dostal Sovětský svaz do své správy dočasně pod podmínkou mírových dohod, je v dnešním kontextu ohrožením pro celou Evropu. Místo, které je s Ruskem spojené jen po moři, je totiž domovem masivní protiletadlové obrany s raketami Iskander…

reklama

Ruská enkláva na pobřeží Baltského moře pojmenovaná podle města Kaliningrad je doslova obklíčená zeměmi Evropské unie. Oblast, kde žije téměř jeden milion převážně ruských občanů, se v důsledku současné invaze Ruské federace na Ukrajinu stala jedním z nejizolovanějších míst, které spadají pod vliv Vladimira Putina. Nejzápadnější místo Ruska je ovšem z vojenského hlediska pro Evropu velkou hrozbou. Proč? 

Výměna národa

Sféra vlivu Sovětského svazu se v této oblasti začala formovat hned po skončení druhé světové války. Místo, kde převážně žili Němci, se po prohrané válce zcela proměnilo. Sovětský svaz využil možnosti zde vybudovat námořní základnu pro svou Baltskou flotilu i z toho důvodu, že se dnes jedná o jediný ruský přístav v Baltském moři, který v zimě nezamrzá, hrálo a hraje tento kousek země důležitou strategickou roli. 

Hlavní rozvoj přišel v důsledku studené války, ale to jen v přímořské oblasti. Vnitrozemí takové štěstí nemělo a město Kaliningrad bylo dokonce na několik let zcela uzavřeno přístupu cizinců. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zůstalo území v moci Ruské federace, která se musela smířit s tím, že hranice nenavazují na zbytek ruského území. Vznikla tak enkláva s ambicí být ruským Hong Kongem. 

Ekonomika v koncích

Celá situace izolované Kaliningradské oblasti se radikálně začala zhoršovat z ekonomického hlediska v roce 2004, kdy se sousední země Polsko a Litva dostaly do Evropské unie. Až když se otevřela možnost vnímat tento kousek Ruska za tzv. speciální ekonomickou zónu, bylo umožněno na zdejší trh přivést velké korporátní firmy a jejich fabriky. Automobily zde vyráběl americký General Motors, německé BMW a jihokorejská KIA. 

K tomu se připojilo oživení turismem a lázeňskými službami. V roce 2007 se zde otevřelo civilní letiště a Kaliningradská oblast se opravdu svých charakterem vymykala zbytku Ruské federace. Vzhledem k tomu, že je ovšem tento kus území zcela zásadně opřen o import z ostatních zemí, ránu na zdejší úroveň života zasadil Vladimir Putin v roce 2014 anexí Krymu a dopadem ekonomických sankcí, které přerušily jakýkoliv příliv surovin a materiálu ze západního světa. V kontextu současné války na Ukrajině a masivní sankční politice západních zemí se situace v Kaliningradu zhoršila ještě mnohem víc. 

Ohrožení Evropy

Paradoxně právě zde již druhý den Rusové demonstrovali proti invazi Vladimira Putina na Ukrajinu. Věděli proč. Dopad současných sankcí na Kaliningradskou oblast, která se více otevřela západnímu stylu života, skončila v absolutní izolaci bez možnosti využívat importní materiál z ostatních zemí, na kterém je téměř milion lidí zcela závislých. 

Putin tak zcela otevřeně obětoval ruské občany s tím, že pro něj má Kaliningradská oblast hlavně význam geografický, strategický. Rozmístěné protiletadlové systémy S-400 zde straší Evropu a rozmístěné balistické rakety Iskander ještě víc. V případě dalšího vývoje války se tak zdejší území může stát zcela zásadní pro ohrožení zbytku Evropy, odkud jsou západní země doslova na dostřel. 

Zdroj: irozhlas.cz, stoplusjednicka.cz

KAM DÁL: Vytvořil atomovou bombu a bál se o budoucnost lidstva. Amerického vědce podezírali ze špionáže pro Rusy

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/rusko-v-obkliceni-zapadni-evropy-kaliningradska-oblast-strasi-rozmistenim-raketovych-systemu-68839
reklama
#zahraniční zajímavost
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.