Američané našli ve West Pointu tajemnou krabici. Z plánovaného odhalení pokladu se ale stala fraška
Když v květnu našli ve vojenské akademii ve West Pointu v podstavci jednoho z tamních pomníků tajemnou kovovou krabici, bylo všem jasné, že jde vzácnost. Jistě šlo o časovou kapsli, která by mohla uchovávat zajímavé předměty z dávné doby. To, co v ní před zraky diváků odborníci objevili, ale bylo jen velkým zklamáním. Nebo že by se mýlili?
Před více než dvěma sty lety podle všeho jeden z tehdejších prominentních studentů West Pointu umístil do podstavce pomníku polského generála Tadeusze Kościuszka kovovou krabici. Ta po svém objevení v květnu tohoto roku slibovala velké překvapení a zajímavé zprávy o životě našich předků. Co do ní ukryl? To byla po několik týdnů otázka, která West Point ovládala. Dnes už máme jasno.
Jedno velké tajemství
Ještě než bylo uspořádáno slavnostní odhalení obsahu schránky, prozkoumali ji odborníci pomocí moderních metod. Jenomže žádná z nich neukázala nic zajímavého, co by stálo za řeč. Co tam tedy může být? Deníky, vlajka, osobní věci některého z kadetů? Přece by nikdo neukládal do pomníku jen prázdnou kovovou krabici… A tak bylo všechno ponecháno svému osudu, velitelé svolali slavnostní shromáždění (nejen odborníků) a uspořádali dokonce přenos, který mohli sledovat zájemci odkudkoliv ze světa. A došlo na skutečné překvapení.
Slavnostní odhalení – ničeho
Když archeolog Paul Hudson krabici konečně otevřel, stále ještě si sliboval nevídané překvapení. To sice přišlo, ale určitě ne takové, jaké si v tu chvíli představoval. V olověné schránce našel před zraky senzacechtivých diváků i před kamerou, která vše přenášela do éteru, jen prach a nic víc. Krabice byla skutečně prázdná. Naši předci měli pravděpodobně dobrý smysl pro humor, a pokud to udělali schválně, museli by se nyní při pohledu na zklamané účastníky akce opravdu dobře bavit. Jenomže co když všechno bylo docela jinak?
Archeologova vytrvalost se vyplatila
Archeolog se ale nevzdal bez boje a rozhodl se, že obsah krabice, který připomínal jen uschlé bahno, prozkoumá později, bez kamer a důkladně. Možná bude možné zjistit, proč byla schránka uložena – a zda kdysi neobsahovala něco, co by čas mohl tak dokonale rozložit. Jeho pečlivost a odhodlání se ukázaly být víc než na místě. V sedimentu na dně schránky již bez pozornosti veřejnosti o několik hodin později objevil skutečný poklad, jímž se nyní může Americká vojenská akademie skutečně pyšnit.
Výzkum ještě není u konce
Paul Hudson obsah krabice důkladně prozkoumal a v klidu své pracovny našel hned šest stříbrných mincí vyražených mezi lety 1795 a 1828, a navíc ještě jednu pamětní medaili z roku 1826. I když šlo o mince v tehdejší celkové hodnotě ani ne dvou dolarů, dnes mají pro odborníky mnohem vyšší cenu. Archeolog je navíc odhodlán důkladně prozkoumat také zbylý materiál, který sice připomíná jen usazené bahno, ale kdysi jistě býval čímsi, co si zasloužilo pietní uchování. Mohlo jít o písemné dokumenty nebo snad vlajku – zkrátka o památku z rozložitelného materiálu, která – vinou poškození krabice – času neodolala.
Prvotní radost z nálezu kapsle tak sice vystřídala zdánlivá blamáž před kamerami, ale jako ve správném příběhu nakonec všechno vlastně dobře dopadlo. A další zajímavosti jistě ještě přijdou. Archeologové se hned tak nevzdávají…
Zdroj: allthatsinteresting, BBC, apnews
KAM DÁL: Leží vám doma haléřové mince bez povšimnutí? To je škoda, některé se dají prodat i za statisíce.