Atraktivní fotku jde vyfotit i na mobil a bez filtru! Nebojte se jít blíž. Ještě blíž

Základem dobré fotografie je i u mobilu vzdálenost
Základem dobré fotografie je i u mobilu vzdálenost
zajímavost

Několik posledních let je trh zaplaven telefony s natolik kvalitním fotoaparátem, že by se na první pohled mohlo zdát, že klasický a těžký foťák už není potřeba. Navíc se kvalita foťáku s každým dalším modelem jen vylepšuje. S tím by samozřejmě nesouhlasili profesionální fotografové, kteří jen mrknutím oka zejména na hloubce ostrosti a saturaci barev poznají, že fotka byla pořízena telefonem. Pravidla pro správné focení jsou ale stejná.

reklama

I pro focení s telefonem platí mnohá pravidla, která jsou stejná pro klasický fotoaparát. Abyste pořídili dobrý snímek, mějte na paměti pár základních pravidel, která by měl i naprostý amatér respektovat.

Podívejme se na to opravdu okem běžného uživatele. Věnujme se nejprve fotografiím bez následné postprodukce, tedy laicky řečeno filtrů, jimiž dnes již skoro každý disponuje v podobě nejrůznějších aplikací, bez ohledu na systém.

Nikdy nejsme opravdu blízko

Stále platí, že foťáky na iPhonech, ale pomalu už i na jiných modelech, jsou řadu od řady kvalitnější. Například pro sociální média nebo do rodinné kroniky fotky pořízené „pouze“ telefonem naprosto postačují. I zde je však samozřejmě nutné seznámit se s pár triky a tipy, jak hezkou fotku pořídit. V prvním díle se podívejme na to, jak daleko bychom měli být od foceného objektu.

Nikdy nejsme dostatečně blízko

Když si myslíte, že už to blíž nejde, ještě zmenšete ohniskovou vzdálenost tím, že se k focenému objektu přiblížíte. Dnešní iPhony automaticky zaostřují, ale vždy je lepší si na displeji vybrat bod, který bude pro váš snímek základní ukazatelem, a to bez zoomu. Tomuto bodu pak přizpůsobte i celou kompozici.

Všimněte si, že když se na obrazovku telefonu díváte, aniž byste se pohnuli, je možné jen zvolením různých bodů podle jejich světelnosti vytvořit zcela jinou fotku. Vyberete-li si světlý bod, jako například pozadí, patrně ztratíte kresbu stinných částí snímku, protože se slijí v černou siluetu. A naopak – zvolíte-li na displeji tmavý bod, pak nebe nebo nejsvětlejší plochy budou jistě přesvícené a ze snímku se tratí dramatičnost, kterou byste mu mohli dát správnou vzdáleností a volbou základního bodu fokusu. Toto pravidlo platí jak pro pořízení snímku krajiny, tak portrétu nebo makro snímku, a dokonce platí i tehdy, máte-li telefon s nabídkou portrétního programu nebo panoramatu.

S tématem vzdálenosti od foceného objektu souvisí možnost zoomu. Zoomovat – ano či ne, si řekneme v dalším díle.

KAM DÁL: Rakovinu oka u dítěte můžeme odhalit i z obyčejné fotografie. Retinoblastom se rozvíjí již od narození

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/atraktivni-fotku-jde-vyfotit-i-na-mobil-a-bez-filtru-nebojte-se-jit-bliz-jeste-bliz-72239
reklama
#praktické rady #mobil #seriál #focení na pláži #fotografie #moderní technologie
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.