Bezpilotní letoun Ochotnik: Nový ruský hit, nebo vzdušný propadák?
Rusové často velkohubě připomínají, že patří mezi dronové velmoci. Jejich nový bezpilotní prostředek S-70 Ochotnik sice budí pozornost, ale je zcela zasloužená?
Nejnovější dron S-70 Ochotnik je právě ten, který si Rusové v říjnu sami sestřelili blízko Kosťantynivky v Doněcké oblasti. A vzbudili tím automaticky otázku, kde a jak bude tento stroj možné v boji nasadit či použít.
Pomalý vývoj dronu
Pokud se podíváme na samotný vývoj tohoto zbraňového prostředku, byl pomalý, jak uvádí magazín National Interest. Stejný server pak připomíná, že plánem bylo spustit sériovou výrobu před koncem tohoto roku, což už se nemůže v žádném případě stihnout.
A je třeba také brát v potaz skutečnost, že vzhledem ke ztrátám, které utrpěl ruský agresor ve válce na Ukrajině, se nedá očekávat, že vývoj stealth dronů, tedy obtížně detekovatelných bezpilotních prostředků, pro něj bude tou nejvyšší prioritou.
Omezená kapacita výzbroje
K dnešnímu dni bylo vyrobeno jen pět prototypů S-70, o jeden stroj pak Rusko přišlo nad ukrajinským nebem, jak už bylo uvedeno na jiném místě. Na vojensko-technickém fóru Armáda 2024 prohlásil Vladimir Arťakov, první náměstek vytěžovaného podniku Rostec, že Ochotnik zůstává ve fázi testování a k dispozici je pouze několik prototypů stroje.
Rusové se holedbají také tím, že Ochotnik bude po zuby vyzbrojený a nepřátelé nebudou mít v tomto ohledu adekvátní odpověď. Jak uvádí server Defense Express, Ochotnik bude mít omezenou kapacitu výzbroje, která má činit 2 tuny, ačkoli Rusko tvrdí, že pojme až 8 tun zbraňových prostředků. Podle některých zdrojů bude činit celkový objem výzbroje necelé 3 tuny.
Přednosti také existují
Třeba americký dron MQ-1 Predator má ruský stroj předčit v lepších kapacitách elektronického boje a má také k dispozici stealth technologii. Na druhé straně konstruktéři rovněž zapracovali na vlastnostech, které budou plně využitelné. Oficiální údaje uvádějí, že Ochotnik bude mít dolet více než 3 500 km (podle některých zdrojů až 6 000 km) a vysokou podzvukovou rychlost zhruba 1 000 km/h.
Ochotnik se může projevit jako užitečný vzdušný prostředek například k průzkumu, taktickým útočným operacím a ničení pozemních a vzdušných cílů, využitelný bude zřejmě i jako tzv. loajální wingman, tedy autonomní robotický dron podporující stíhací letouny. Nicméně jak už bylo řečeno, nebude patřit mezi ruské priority. O propadák tak v tomto případě určitě nejde, na druhé straně do dokonalosti má Ochotnik také daleko, což sami Rusové dobře vědí, ale z propagandistických důvodů tuto skutečnost pochopitelně veřejně neventilují.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Strach Rusů o nejmodernější letoun Su-57 – není v bezpečí ani ve vzduchu, ani na zemi.