Čínská kopie Českého Krumlova. Mobilní společnost si vytvořila město jako firemní kampus

Český Krumlov už mají i v Číně

Čínským zaměstnancům firmy Huawei se určitě bude dobře pracovat v novém firemním kampusu, který pro ně jejich zaměstnavatel postavil. Originální prostředí nese sice punc jedinečnosti, ale také pocitu, že jste už něco takového někde viděli. Není divu, když se vedení firmy zhlédlo v architektuře evropských měst, kterou dokonale okopírovali. Dokonce se jim zalíbil i Český Krumlov.

reklama

Firemní kampus s puncem evropské historie

Pro Číňany je typické, že rádi kopírují. A je jim jedno, jestli se to týká módních oděvů, technologie nebo budov. Firma Huawei úspěšně roste, a proto pro své zaměstnance potřebovala vybudovat majestátní areál, který by pojal všech 25 tisíc jejích zaměstnanců – techniků i vývojářů.

Místo moderně pojaté architektury však je kampus postavený jako věrné kopie významných evropských měst, které jsou známé svou zajímavou architekturou. Výsledkem návrhu japonského architektonického studia je celkem 12 městeček ve stylu Oxfordu, Verony, Paříže, Granady, Boloni Brugg, Budapeště nebo, světe, div se, i našeho Českého Krumlova.

Jednotlivé zóny jsou navzájem propojené pomocí osmikilometrové tramvajové dráhy, jež rozváží zaměstnance a která má zastávku u každého městečka. K jeho běžné vybavenosti patří také jídelna, kavárna, obchod s potravinami, nezbytná posilovna a také modlitební místnost.

Čínský Český Krumlov

Areál Ox Horn ve městě Tung-Kuan je vystavený na ploše 1,4 miliony metrů čtverečních. A jednalo se o nemalou investici, jež vyšla asi na 33 miliardy korun. V jeho východní části se nachází město, které u nás v tuzemsku patří mezi nejkrásnější.

Ano, jedná se o Český Krumlov. Číňané si postavili věrnou kopii zámku včetně jeho typické věže, Mincovnu i Horní hrad. I v imitovaných detailech byli perfekcionisté – nechybí tu štuky ani okrasné římsy na fasádách, dobová kašna, podloubí i lampy. Snad jen ta plastová okna pod gotickým obloukem se vyjímají jako pěst na oko. Zde tedy určitě neměli hlavní slovo památkáři.

Na rozdíl od originálu v čínském Českém Krumlově neproudí davy všudypřítomných turistů s fotoaparáty nebo mobily na selfie tyčích. Chybí zde také Vltava se svými typickými zákruty a hlučnými vodáky. A pravděpodobně tu nebudou mít ani medvědy.

Proč Číňané kopírují?

Jaký má smysl vybudovat kopie evropských měst v čínském prostředí a co k tomu Číňany vede? Když na to pohlédneme s humorem, tak možná chtěla firma Huawei svým zaměstnancům dopřát pocit cestování. Třeba jsou její ajťáci a technici natolik vytížení, že na dovolenou nemají čas nebo peníze.

Pravda však bude nejspíš někde jinde. Když se podíváme do čínské historie, tak už ve 3. století před naším letopočtem zakladatel dynastie Čchin si nechal po dobytí okolních zemí vybudovat ve svém sídelním městě kopie jejich paláců.

Zdá se tedy, že kopírování budov má v Číně dlouhou tradici. Ostatně, když si vy postavíte doma na zahradě kopii zámku Hluboká, možná si také budete připadat, jako by vám trochu patřila. Zde se projevuje jiné smýšlení, které Číňané mají. Zatímco Evropané vidí v kopírování nedostatek tvůrčí invence, Číňané jím dávají najevo svoji převahu.

Na návštěvu areálu Ox Horn zapomeňte

Pokud byste se chtěli do firemního kampusu společnosti Huawei podívat jako turista, tak si musíte nechat zajít chuť. Areál je přístupný pouze pro zaměstnance firmy Huawei nebo oficiální návštěvy.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/cinska-kopie-ceskeho-krumlova-mobilni-spolecnost-si-vytvorila-mesto-jako-firemni-kampus-54303
reklama
#Ox Horn Campus #Huawei #Čína #Zajímavosti #Český Krumlov
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.