Čínský bombardér nad Havají! V USA se třesou strachy

Čína chce svým bombardérem konkurovat americkému B-21 Raider
zajímavost

Souboj bombardérů! USA představily svůj nejmodernější bombardér B-21 Raider, Čína kontruje svým strojem H-20. Ten má v ideálním případě ukončit americkou leteckou dominanci. Vyvolává strach a řadu otázek. Co všechno dokáže? Kam až doletí? Kde může udeřit? 

reklama

Zbrojní závody se neodehrávají jen na vodě či na souši, ale přirozeně i ve vzduchu. Jak řekl lapidárně vojenský analytik Andreas Rupprecht: „Všechno americké válečné plánování a akvizice armádního materiálu jsou zaměřeny proti Číně a bombardér B-21 je jedním z hlavních vkladů v těchto úvahách.“ 

Úctyhodný dolet 

Američané už mají k dispozici dlouho očekávaný bombardér B-21, Čína se zase spoléhá na svůj H-20. Jak uvádí dobře obeznámený americký magazín National Interest, tento stroj by mohl dosáhnout americké základny na Guamu, potenciálně i Havaje. Zejména dolet je vlastností, kterou se může čínský stroj pyšnit, ten má činit asi 8 500 km.

Nicméně podle čínských médií, která musíme brát se značnou rezervou a která cituje rovněž web Army Recognition, má činit dolet H-20 až 13 000 km. Zajímavé je srovnání s ostatními bombardéry. Ruský Tu-160 má dolet 12 300 km, americký B-21 Raider asi 10 500 km. 

Pokrok v jaderném odstrašování

Vlastní vývoj stealth podzvukového bombardéru pak znamená pro Peking významný skok ve vojenských kapacitách, zejména v oblasti jaderného odstrašování, jak píše dále National Interest. A je to současně dalším důkazem, že se Čína chce ve zbrojních závodech nejen vyrovnat USA, ale také převzít v dlouhodobější perspektivě štafetový kolík ještě modernějším či údernějším vojenským arzenálem.

Poprvé se veřejnost o vývoji nového bombardéru dozvěděla v roce 2016. H-20 má být konstrukčně létajícím křídlem, bude mít nosnost 10 tun konvenčních nebo jaderných zbraní. H-20 má být navržen tak, aby prováděl útoky na velkou vzdálenost. K tomu má dopomoci už výše zmíněný profil stealth, tedy obtížná zjistitelnost. 

První let zatím neproběhl

V březnu 2024 vysoký představitel čínského letectva Wang Wei prohlásil, že H-20 bude odhalen „už velmi brzy“, nicméně to se zatím nestalo. A otázkou zůstává, kdy absolvuje nový stroj, který je ve vývoji, svůj první let. I kdyby to bylo příští rok, bude uveden nejprve v roce 2030 a bude trvat dalších několik let, nebo možná i dekádu, než se stane bojeschopným. 

Bude samozřejmě záležet, kolik svých bombardérů Čína a USA jsou schopné vyrobit. U B-21 se počítá s tím, že počet má činit nejméně 145 strojů, co se týče H-20, u něj nejsou čísla k dispozici, protože se stále vyvíjí. Předpokládaný počet amerického bombardéru mohou ovlivnit, respektive snížit rozpočtové problémy amerického letectva.

Podtrženo, sečteno, čínský bombardér H-20 může být sice pro Peking zajímavou akvizicí, která v mnoha směrech dotahuje americký protějšek, nicméně podle vojenských odborníků nebude kvalitativně zcela srovnatelný s bombardérem B-21 amerického letectva. To nemění na druhé straně nic na tom, že Čína ve vývoji dálkových bombardérů učinila výrazný krok kupředu. 

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Houfnice M777 řádí na Ukrajině. Zbraně však mají vážnou slabinu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/cinsky-bombarder-nad-havaji-v-usa-se-tresou-strachy-79426
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.