Čínský likvidátor amerických letadlových lodí. Raketa DF-26
Nejen americká plavidla se musí mít na pozoru. Čína má ve výzbroji výkonnou střelu DF-26, která má potenciál například zasáhnout tichomořský ostrov Guam, kde mají USA svou základnu a důležitá vojenská zařízení.
Čínská výzbroj začíná nabývat na síle, jejím vyjádřením není jen stavba nových letadlových lodí, ponorek či letounů, ale také balistických raket s dlouhým doletem. Je zajímavé, že Čína oficiálně deklaruje, že DF-26 neslouží pro útočné, ale výhradně sebeobranné účely.
Úctyhodný dolet
DF-26 je balistická střela, která má podle dobře obeznámeného amerického magazínu National Interest dolet až 4 000 km, což v praxi znamená, že je schopna zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam. DF-26 zdobí také velká rychlost, a je tedy hůře sestřelitelná nepřítelem.
Nicméně DF-26 může být použita i proti americkým válečným plavidlům, proto se jí občas přezdívá „zabiják Guamu“ nebo „zabiják letadlových lodí“. Protilodní varianta střely, která je určena k likvidaci středních hladinových cílů, potenciálně i velkých, byla podle webu Missile Threat otestována v roce 2020.
Tchaj-wan v ohrožení
I když je DF-26 vypouštěna z hlubších vnitrozemských oblastí Číny, má dostatečný dosah, aby mohl pokrýt například Jihočínské moře, dosud sporné teritorium, kde se sbíhají zájmy několika zemí a které Peking cíleně militarizuje.
Nicméně čínské raketové síly jsou zaměřeny také proti Tchaj-wanu, kterému Čína vojensky hrozí, pokud jednostranně vyhlásí na Pekingu nezávislost.
Konvenční, nebo jaderná hlavice
Čínskou dvojstupňovou střelu na tuhé palivo, která vstoupila do služby v roce 2016, je možné osadit buď konvenční, nebo jadernou hlavicí. Čtrnáctimetrová DF-26 je schopna nést bojovou hlavici o hmotnosti až 1 800 kg. V základě se jedná o mobilní systém, střela je odpalována z kolového transportéru.
Zejména dlouhý dolet činí z čínské střely až mimořádně vysoké riziko pro USA a jejich zájmy nejen ve světových oceánech. Na druhou stranu mají USA systém, jak tuto výkonnou střelu přes její schopnosti eliminovat. Je jím obranný systém Aegis, který je určen k likvidaci čínských střel, jako je právě DF-26, DF-21 či DF-41, a dalších potenciálních hrozeb.
Přesto Čína až nebezpečně dotahuje USA v raketových kapacitách, které zahrnují mezikontinentální balistické střely. A Washington musí dále znepokojovat skutečnost, že Čína cíleně rozšiřuje svůj arzenál střel DF-26. Podle odhadů má v současné době 250 těchto systémů a není to zdaleka konečný počet. V potenciální válce či konfliktu by tak čínské rakety USA kdekoliv zle zatápěly.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Ruské korvety Karakurt – po zuby ozbrojená plavidla. Raketa Kalibr s neuvěřitelným doletem.