Ekologické a ekonomické bydlení: Jak snížit náklady na vytápění
Hledáte účinnou cestu, jak ušetřit za topení? Zvolit můžete jednoduchá opatření, jako je pravidelná údržba a kontrola topného systému či zamezení tepelným ztrátám. Existují však i další funkční řešení vytápění domu, která mohou ušetřit až 50 % nákladů na topení. Zjistěte, která to jsou, a jaké praktické tipy pro efektivní vytápění lze využít.
Úspora energií na vytápění je zásadní nejen z důvodů finančních, ale i ekologických. Na vytápění obytných prostor totiž připadají 2/3 konečné spotřeby energie v domácnostech (bez ohřevu vody) a k tomu si neustále se zhoršující úroveň znečištění životního prostředí žádá přechod na nové ekologické systémy. Seznamte se proto s našimi tipy, jak vytápět ekonomicky a ekologicky.
Tip č.1: Vytápění pomocí tepelného čerpadla
Efektivním způsobem snížení nákladů na vytápění je instalace tepelného čerpadla. To využívá teplo z okolí (ze země, vzduchu či vody) a převádí jej na vyšší teplotní hladinu, kterou přivádí do objektu. Dokáže tak snížit náklady na vytápění o 20–50 %, a navíc je schopno zajišťovat nepřetržité dodávky tepla i v době výpadků běžných dodavatelů dálkového vytápění.
- Do menších domů,i bytových jednotek, ale i chat či chalup je vhodné prostorově úsporné tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Je složeno z venkovní jednotky (na balkoně, fasádě či střeše), jež nasává vzduch, a až několika vnitřních jednotek vytápějících jednotlivé místnosti. Pokud dojde k obrácení chodu, může čerpadlo fungovat i jako klimatizace. Nezvládne však ohřívat vodu.
- Do větších rodinných domů bez vlastní zahrady je ideální tepelné čerpadlo vzduch-voda. Kromě vytápění ohřívá také vodu, a zajišťuje tak větší soběstačnost.
- Nejvýkonnější variantou je tepelné čerpadlo země-voda, které odebírá teplo z půdy. Je ideální pro rodinné domy s vlastním pozemkem. Pro jeho využití je třeba provést hlubinný vrt (50–150 metrů pod povrch), nebo využít plošné výměníky (tzv. půdní kolektory), jež využívají teplo nastřádané z letních měsíců.
I když pořízení tohoto systému může být finančně náročné, dobrou zprávou je, že lze využít dotace na tepelné čerpadlo, a to v rámci programu Nová zelená úsporám.
Tip č. 2: Pravidelná údržba a kontrola topného systému
I stávající topný systém dokáže uspořit náklady na vytápění, a to tehdy, funguje-li tak, jak má. Pro jeho maximální účinnost je proto třeba pravidelná údržba.
Údržba topného systému svépomocí
V první řadě je třeba myslet na odvzdušnění topení. To byste měli provést každoročně na začátku topné sezóny, nebo tehdy, pokud radiátor nehřeje rovnoměrně, ozývá se z něj bublání, šplouchání či jiný zvuk. Způsob, jak odvzdušnit topení, se liší dle radiátorů. Nejčastěji najdete na radiátoru odvzdušňovací ventil, který povolíte rukou či klíčem o cca půl otáčky, tj. do doby, než uslyšíte syčivý zvuk. Pod ventilem držte nádobu na zachytávání vody a nechejte unikat nahromaděný vzduch do doby, než začne vytékat jen proud vody bez zvuků.
Některé moderní radiátory se odvzdušňují automaticky díky integrovanému plováku, odvzdušnění podlahového topení je specifické, jelikož se provádí pomocí vody.
Pro maximální účinnost topení také čistěte vnější obložení radiátoru a radiátory nezakrývejte. Alespoň jednou za rok sundejte kryt radiátoru a mřížky a vysajte usazený prach. Pro větší účinnost umístětě za radiátor hliníkovou fólii, která odráží teplo do místnosti. Pro snížení tepelných ztrát je vhodné pověsit na okna závěsy ze silných zatemňovacích látek dobře izolující světlo, hluk i chlad, či nalepit na okna izolační fólie, jež mohou snížit tepelné ztráty až o 30 %.
Odborný servis topenářem
Jednou za rok, ideálně před začátkem topné sezóny, nechte provést servis topné soustavy odborníkem. Ten zkontroluje těsnosti všech přípojek, hodnoty tlaku v systému, kvalitu spalování, vyčistí výměník tepla atd., a tím zajistí bezpečnost a prodlouží životnost systému, předejde rozsáhlejším škodám a zabrání vzniku spalin škodlivých pro životní prostředí. Minimálně jednou ročně je pak třeba také nechat vyčistit a zkontrolovat komín kominíkem.
Tip č. 3: Zateplení a izolace domu
Správné zateplení domu v žádném případě nepodceňujte. Zateplením fasády totiž snížite náklady za vytápění až o třetinu. Pokud společně s fasádou provedete i zateplení střechy a výměnu oken, může být tato úspora až 50 %.
Před samotným zateplením domu je vhodné nechat zpracovat energetický audit, který zanalyzuje spotřeby energie a navrhne vhodná úsporná opatření. Díky konkrétním návrhům tak budete vědět, k jakému řešení přistoupit, jakou tepelnou izolaci použít atd. Zároveň vám také případně pomůže splnit povinnosti pro získání dotace z programu Nová zelená úsporám.
Tip č. 4: Využití moderních termostatů a chytrých systémů řízení vytápění
Ušetřit na topení můžete také zakoupením moderních termostatů, které propojíte s tepelným zdrojem a jednoduše si nastavíte požadovanou teplotu vytápění. Díky nim můžete topit v každé místnosti na jinou teplotu (v obytných místnostech na 19–23 °C, v ložnici postačí 16–18 °C), čímž ušetříte až 20 %.
Velmi praktické jsou v poslední době také chytré systémy řízení energií, se kterými můžete ovládat vytápění na dálku prostřednictvím mobilu, a tak např. snížit teplotu, když nejste doma, doporučuje odborník ze společnosti EMOS, která se specializuje na výrobky drobného domácího elektra.
Výhodou těchto systémů jsou nízké investice a rychlá návratnost.
Tip č. 5: Větrání bez úniku tepla
Důležitým faktorem při vytápění domu je i větrání. Větrat je třeba krátce a intenzivně – tedy naplno otevřít okna na cca 10 minut namísto pootevření ventilačky.
Chcete-li co nejvíce minimalizovat ztráty v důsledku větrání, pořiďte si rekuperaci vzduchu, která větrá automaticky a efektivně – odvádí vydýchaný vzduch z vnitřku a přivádí čerstvý vzduch zvenčí, přičemž přiváděný vzduch ohřívá vydýchaným vzduchem, a nedochází tak k tepelným ztrátám.
Kromě výše uvedeného existují i další tipy, jak ušetřit za topení, ať už jde o udržování optimální vlhkosti v místnosti (45–60 %), pořízení podlahového topení, fotovoltaiky atd. Pro návrh optimálního řešení se obraťte na odborníky a nechte si zpracovat energetický audit.