Hodiny soudného dne ukazují 100 vteřin do půlnoci. Už tři roky balancujeme na hraně jaderné války

Výbuch jaderné bomby - čeká lidstvo podobný konec?
Výbuch jaderné bomby - čeká lidstvo podobný konec?
zajímavost

Atomoví vědci oznámili, že hodiny soudného dne zůstanou v roce 2022 beze změny na hodnotě 100 sekund do půlnoci. Čím blíže jsme půlnoci neboli "dni zkázy", tím blíže jsme katastrofě pro lidstvo. Poslední dva roky zůstávají hodiny pevně nastaveny na zmíněný čas, což je nejblíže půlnoci od jejich vzniku v roce 1947. Jejich cílem je upozornit na to, že se stále nacházíme v nebezpečném historickém okamžiku a lidstvo je stále blíže potenciální apokalypse než kdykoli předtím.

reklama

O poloze ručiček na hodinách rozhoduje odpověď na dvě základní otázky: Je lidstvo bezpečnější než loni a je lidstvo bezpečnější než za posledních 75 let před globálními hrozbami způsobenými člověkem? Hodiny už tři roky ukazují čas za 100 vteřin půlnoc. Podle vědců v roce 2021 sice došlo ke zlepšení, ale ne natolik, aby se ručičky hodin posunuly zpět.

Faktorů, které nás stále posouvají k jaderné katastrofě, je celá řada. Od nárůstu zásob jaderných zbraní, přes povolební nepokoje v USA, nečinnost v oblasti změny klimatu až po pokračování koronavirové pandemie a dezinformace kolem ní. A to vědci na konci roku ještě neměli informace o tom, jak extrémně vygraduje napětí mezi Ruskem a Ukrajinou potažmo Ruskem a západními státy.

„V roce 2021 došlo k určitému pozitivnímu vývoji v každé z problematických oblastí, které Rada pro vědu a bezpečnost posuzuje. Ty však nedokázaly převážit dlouhodobější negativní trendy, které nadále narušují bezpečnost," uvedla na tiskové konferenci Sharon Squassoniová, spolupředsedkyně Rady pro vědu a bezpečnost Bulletinu atomových vědců.

Hlavní hrozby? Jaderné zbraně a globální oteplování

Hodiny soudného dne byly vytvořeny v roce 1947 na samém úsvitu studené války. Když se objevily první atomové bomby, bylo jasné, že vlády disponují prostředky, které umožňují vyhladit lidstvo stisknutím několika tlačítek v USA nebo v Sovětském svazu. Tehdy byly hodiny umístěny na 7 minut do půlnoci. 

O pětasedmdesát let později se hodiny stále vztahují k hromadění jaderných zbraní, které se nyní nacházejí v mnoha dalších zemích, a k dalším výzvám. Klíčovým bodem je nyní hlavně klimatická krize a nedostatek seriózních opatření ze strany největších světových producentů skleníkových plynů. Dochází také k nárůstu využívání a nedostatečné regulaci rušivých technologií, které přispívají k online dezinformacím, kybernetickým válkám a umělé inteligenci.

Nejdále se dostaly ručičky hodiny v roce 1991, tehdy ukazovaly čas 23:43. Byla to optimistická doba, kdy došlo ke sjednocení Německa a podpisu první smlouvy o omezení strategických zbraní . Došlo také k velkému uvolnění napětí mezi bývalým Sovětským svazem a Spojenými státy. Svět vyhlížel jako skvělé místo pro život, takže známý myslitel Francis Fukuyama dokonce psal o konci dějin. O třicet let později je bohužel všechno jinak.

Hrozba jaderné války však nezmizela. Na světě je stále více než 13 000 jaderných hlavic, které by v případě vypuknutí jaderné války snadno zabily miliony lidí během několika hodin. V loňském roce pokračovala celosvětová pandemie viru COVID-19 , což ukázalo, že lidstvo stále není připraveno čelit výzvám, které mohou zcela změnit jeho způsob života. Výhledy do budoucna jsou neradostné a dá se předpokládat, že ručičky hodin posledního soudu se budou pomalu sunout směrem k půlnoci.

Zdroj: iflscience.com

KAM DÁL: Atomoví vědci nejsou jediní, kdo bijí na poplach. O svět má obavy také slavný přírodovědec David Attenborough.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/hodiny-soudneho-dne-ukazuji-100-vterin-do-pulnoci-uz-tri-roky-balancujeme-na-hrane-jaderne-valky-68196
reklama
#věda
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.