Kde se vzala Baba Jaga? Kanibalistická kostlivá čarodějnice děsila generace ruských dětí

Baba Jaga obvykle létala na koštěti či v moždíři
Baba Jaga obvykle létala na koštěti či v moždíři
zajímavost

Baba Jaga je strašlivá čarodějnice z ruských pověstí, která  v hlubokých lesích unáší děti, peče je zaživa v peci a následně jí. Dnes je to spíše legrační popletená babka, ale kdysi z ní děti měly obrovskou hrůzu.

reklama

Babu Jagu si představujeme jako onu stařenu z Mrazíka, což je v podstatě správné vyobrazení, ovšem pouze vnějškově. Baba Jaga skutečně žije v chaloupce, která vždy musí mít muří nohu. Je hluboko v lese, kde čeká na své oběti. Těmi jsou děti, které byly buď vyhnány do lesů, protože je různé zlé macechy zapudily, případně vyslaly splnit nesplnitelné úkoly. Tyto děti chytá, peče v peci a pojídá. Česká pohádka O perníkové chaloupce čerpá z této ruské báje, jen ji zjemňuje tím, že domek je z perníku.

Ve skutečnosti se ruská Baba Jaga vyskytuje v mnoha ruských příbězích a má hodně daleko k popletené babce, kterou lze lehce ošálit. Jde o temnou osobu, mocnou čarodějnici, která je v opozici vůči všem lidem. Nejvíce nesnáší děti, které peče zaživa a následně pojídá.

Kostlivá stařena a kanibalka k tomu

Legendy o ní pocházejí z poloviny 18. století, a tehdejší děti se jim rozhodně nesmály, ba právě naopak. Krvavé a děsivé příběhy o kanibalce z lesů měly vysoce výchovný efekt  - zabraňovaly dětem žijícím na vesnicích, aby se jen tak zaběhly do lesa. Chýše není z perníku, ale je obehnána plotem z lidských kostí. Všude se to hemží lebkami, ostatně motiv kostry se promítá i do samotné podoby Baby Jagy. Je velmi kostnatá, takže už částečně může připomínat kostru, někdy se jí přímo říká "kostlivá".

I v esenci zla se skrývá dobro

Její původ je také velmi temný. Jedna z pověstí například tvrdí, že ďábel uvařil v kotli 12 zlých žen, aby vytvořil esenci zla. Poté, co ďábel do kotle plivl, Baba Jaga vznikla z této největší esence zla. V některých příbězích ale Baba Jaga svým nezvaným hostům nakonec pomůže, aby překonali jiná protivenství, což má zase ukazovat, že i v tom nejzlejším člověku je cosi dobrého.

Přesto jméno této čarodějnice slouží jako svého druhu varování. Ve staré ruštině baba znamenala čarodějku nebo někoho, kdo umí předpovídat budoucnost. Babou se nazývaly také porodní báby.

Slovo jaga má ještě záhadnější původ. Někteří tvrdí, že znamená čarodějnici nebo zlou ženu, podle jiných je jaga od slova had.

Podle Světové historické encyklopedie má Baba Jaga několik společných rysů s raně slovanskou bohyní smrti. Tato bohyně podsvětí, nazývaná Iagaia Baba, seděla na vrcholu železného hmoždíře a nosila pěchovadlo vyrobené ze stejného materiálu. Někteří Slované zasvětili bohyni krvavé oběti. Zkrátka Baba Jaga je pěkně děsivá a hrůzná stařena, která děsila celé generace Rusů.

Zdroj: allthatsinteresting.com

KAM DÁL: Strašidelné hřbitovy jsou odjakživa jedním z míst, kde se vyskytují duchové.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/kde-se-vzala-baba-jaga-kanibalisticka-kostliva-carodejnice-desila-generace-ruskych-deti-69562
reklama
#Zajímavosti
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.