Legendární stíhačka F-22: k boji ve vzduchu, pro útoky na pozemní cíle i pro špionáž. Konec výroby může nahrát Rusku a Číně

Stíhač F-22 je pro Američany tak cenné zboží, že jej odmítají prodat i největším spojencům včetně Izraele
zajímavost

Neviditelná stíhačka F-22 (technologie stealth) nebyla nikdy ve vzduchu poražena. Stroj však trpí zásadním nedostatkem, jeho výroba totiž skončila v roce 2011. Vzhledem ke vzrůstající moci Číny a nebezpečí, které trvale představuje Rusko, varují někteří bývalí vrcholní američtí vojenští činitelé, že konec výroby byl chybou.

reklama

Pokud by se měly hodnotit nejlepší stíhače pro vybojování vzdušné převahy, nelze nezmínit právě F-22. Je rychlý, obtížně zjistitelný a disponuje schopností supercruise, jak připomíná server 19fortyfive.com, kdy dokáže dlouhou dobu letět nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování.

F-22 nedostane ani největší americký spojenec

USA na něj nedají dopustit a je to pro ně tak cenné zboží, že je nechtějí dodávat ani nejspolehlivějším spojencům, jako je Izrael, Japonsko a další státy, které o letoun již několikrát projevily vážný zájem. USA se jednoduše obávaly, že by se mohla technologie dostat do nepovolaných rukou, pokud by o ně spojenci přišli v boji.

Na druhé straně velké náklady na údržbu a drahé pořízení vedly k tomu, že poslední F-22 byl vyroben na konci 2011, jednalo se o 195. stroj. USA počítají s tím, že letouny budou postupně vyřazovány z výzbroje a nahrazovány stíhačem, který vznikne v programu Next Generation Air Dominance (NGAD).

Dojde k obnově výroby?

Nicméně vzhledem ke stoupající vojenské síle Číny a nebezpečí, které představuje v současné době Rusko, namítají čas od času někteří bývalí vysocí činitelé letectva, že by se měla výroba F-22 alespoň na určitý čas obnovit. Bývalý generál letectva Michael Moseley chtěl před několika lety iniciovat diskusi o tom, aby se výroba restartovala. Moseley namítl, že ukončení výroby letounů bylo nekoncepčním řešením, a hodnotí je jako chybné. 

To by však znamenalo vynaložení dalších vysokých nákladů na letoun a to se americkému letectvu nevyplatí. V roce 2010 americký think tank Rand odhadl, že obnova produkce, která by zahrnovala výrobu 75 letounů, by stála 17 miliard dolarů. Navíc by se k tomu přidaly i problémy s logistikou. 

Kongres rozhodl

V roce 2017 pak potvrdila zpráva Kongresu, kterou napsali příslušní pracovníci amerického letectva, že obnova výroby letounu F-22 není v plánu, což také připomíná magazín National Interest. Report zopakoval, jaká úskalí by s sebou nesl restart výroby legendárního stíhače.

Ohledně letounů vznikl před několika lety spor mezi americkým letectvem a Výborem pro ozbrojené složky Sněmovny reprezentantů a Senátu. Americké letectvo se chtělo zbavit 250 strojů včetně 33 starších F-22, s čímž zmíněný Výbor nesouhlasil, a doporučoval naopak jejich modernizaci na nejnovější konfiguraci. Proto chtěl blokovat návrh amerického letectva. Vzhledem k tomu, že 33 letounů F-22 je určeno k výcviku, a ne do ostré akce, nemusela by se jejich modernizace americkému letectvu vyplatit tak, jak Výbor navrhoval.

Letoun, značka spolehlivý

První let F-22 se konal v roce 1997, zařazen do služby byl o osm let později. Letoun je univerzální, slouží k vybojování vzdušné nadvlády, jak už bylo zmíněno jinde, provádí i útoky proti pozemním cílům, je schopen elektronického boje a může být použit ke špionáži. 

Na své první bojové nasazení musel F-22 Raptor čekat celých devět let od zavedení do amerického letectva během americké intervence ve válce v Sýrii. Ironií osudu bylo, že první misí této stealth stíhačky, určené hlavně na vybojování vzdušné nadvlády, se stalo bombardování pozic Islámského státu. V roce 2022 stíhač sestřelil čínský špionážní balon, který následně spadl do Atlantského oceánu. Jednalo se o první zaznamenaný sestřel letounu. F-22 tak zůstává spolehlivým „parťákem“ amerického letectva a tak to také zůstane do té doby, než bude nahrazen stíhačkou NGAD.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/legendarni-stihacka-f-22-k-boji-ve-vzduchu-pro-utoky-na-pozemni-cile-i-pro-spionaz-konec-vyroby-muze-nahrat-rusku-a-cine-78404
reklama
#stíhačka #tank #vojenská technika #letadlo
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.