Moderní fobie: Možná je máte, a ani o tom nevíte. Bojíte se víc ztráty signálu, nebo své tchyně?

Někteří přiznávají, že odložit telefon zkrátka neumí
Někteří přiznávají, že odložit telefon zkrátka neumí
zajímavost

Někdo se bojí pavouků, někdo hadů, někdo tmy a někdo malých prostorů. Fobie je velmi intenzivní, leč někdy nevysvětlitelný strach z určitých věcí, který jedinci život soustavně komplikuje. Panický strach může být doprovázen také nepříjemnými tělesnými projevy, jako je sucho v ústech, dušnost nebo bušení srdce či dokonce zvracení. Co ale „moderní“ fobie, které by vás rozhodně nenapadly? Podívejte se, zda některou z nich máte vy. A možná o tom ani nevíte.

reklama

Odložit telefon, vypnout televizi nebo jen přijmout, že tělo stárne. To vše se zdá jako samozřejmé, pro některé je tomu ale přesně naopak. Vůbec jedním z nejrozšířenějších problémů se v této době zdá právě mobilní telefon. Používáme ho jako osobní kancelář a mnohdy nám skoro přirostl k ruce. Čeho dalšího se bojí leckterý moderní člověk?

Panika, že ztratím signál

Pokud se stále podivujete, proč ti mladí mají v ruce ty telefony, měli byste vědět, že existuje fobie ze ztráty mobilního signálu. Jmenuje se nomofobie a je jedním z největších stresů mladé generace. Ačkoliv pro starší není problém odložit telefon klidně na celý víkend, mladí potřebují být na příjmu zkrátka pořád. Pokud se jim v lese signál ztratí nebo se jim vybije baterka, umí být neskutečně nervózní a pociťují neklid. Zároveň mají také pocit, že jim na těch sítích zkrátka něco utíká. 

Pojí se s tím tzv. syndrom FOMO (= strach ze zmeškání). Jde o strach, že o něco přicházíme a všichni na sociálních sítích se mají zkrátka lépe. Mají už dávno dostudováno, drahé domy nebo zásnubní prstýnek na ruce. Všichni ostatní jsou na tom lépe a mně, který je pozoruju, se nedaří. Jde o jakýsi klam sociálních sítí, kde všichni vypadají o něco více šťastnější, než ve skutečnosti jsou, a zároveň tam nesdělují své problémy, které má každý z nás.

Na co budu večer koukat?

U nás už je televize takový kult, má ji téměř každý, kromě těch, kteří ji teď začali hrdě bojkotovat a své děti k ní zásadně nepouští. Zasednout k televizním novinám v půl osmé a hned potom usednout k večernímu programu. Někteří dokonce zapínají televizi během dne jako kulisu. Uklidňuje, vypnete mozek a chvíli prostě myslíte na něco jiného. Pravdou však je, že televize umí být drogou jako cokoliv jiného.

Porucha vnímání vlastního těla

Dysmorfobie je porucha vnímání vlastního těla. Jejím projevem je neustálá kontrola u zrcadla, mnohdy výrazné líčení nebo opakované vyhledávání estetických chirurgů a dalších šikovných ručiček. Lidé trpící dysmorfobií často spoléhají na slůvko "až". Až budu štíhlejší, budu šťastnější. Až budu mít ty nové rty, zamiluje se do mě

Není to však parketou jen dysmorfobiků. Slůvko "až" používá někdy každý z nás. Často přikládáme až přílišný význam budoucnosti a zapomínáme se soustředit na přítomný okamžik. Spoléháme se, že budeme šťastní, až koupíme ten dům, odletíme na tu dovolenou nebo založíme rodinu. Celý život čekáme na pátek a bojíme se pondělí. 

Zeptali jsme se Čechů, jestli umí odložit svůj telefon!

„Nevím, jestli mám fobii, ale telefon vypnout neumím. Zajímá mě, co se děje na sociálních sítích,“ říká Katka (25 let) pro Čtidoma.cz. „Já s tím problém nemám, padne desátá, dávám režim nerušit a otvírám knížku,“ říká naopak Romana (41). „Ale televize, ta u nás běží pořád. Když jsou zprávy, nesmí manžela nikdo rušit. Každý den koukáme na něco večer a pak jdeme spát, taková tradice,“ dodává. 

"Já telefon vypnout nemůžu, stojí mi na tom podnikání, zvykl jsem si," říká Martin (29). "Já si na něm čtu," zamýšlí se Radek (53) pro Čtidoma.cz. "Do oblasti, kde není signál, bych asi nejela. Teď jsme měnili na dovolené hotel, protože nešla wi-fi. Potřebuju být na příjmu," přiznala Andrea (32). 

Problém ale nemusí být jen zapnutá televize. Pokud doma něco partnerům krade pozornost, o to méně spolu mnohdy komunikují. Nedostatečná komunikace a následné odcizení může vést k narušení intimity, která je nedílnou součástí každého vztahu. A to nikoliv pouze milostný akt, nýbrž dotyky, pohlazení či obyčejný polibek. 

Další fobie, které vás překvapí:

  • cathisophobie = fobie ze sezení,
  • hexakosioihexekontahexafobie = strach z čísla 666,
  • pentheraphobie = panická hrůza z vaší tchyně,
  • eisoptrophobie = strach ze své podobizny v zrcadle,
  • deipnophobie = trpí jí ten, kdo se přímo děsí konverzace u večeře,
  • mageirocophobie = strach z vaření.

Zdroj: Novinky.cz, Marianne.cz

KAM DÁL: Nejhezčí české páry letošního léta: Decastelo, Karlos i Agáta. Kdo má naději, že jeho láska přežije i do podzimu?

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/moderni-fobie-mozna-je-mate-a-ani-o-tom-nevite-bojite-se-vic-ztraty-signalu-nebo-sve-tchyne-70572
reklama
#Zajímavosti
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.