Proč Češi milují Jaroslava Haška? „Bydlel“ v hospodě, miloval pivo a Švejk je jejich odrazem

V Rusku je Hašek dodnes vnímán jako velmi zodpovědný bolševický armádní funkcionář a vážený intelektuál
zajímavost

Spisovatel zkušeností. Hašek nikdy nepsal nic, co by sám neprožil. Není moc autorů, kterým by se jejich osobní život tak silně promítal do literárního díla. Anarchista, bohém a jeden z největších českých spisovatelů patří k těm vůbec nejčtenějším autorům naší literatury. A Češi ho milují. Pochází z jejich světa.

reklama

Kdo by neznal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Celosvětový úspěch nedokončeného románu katapultoval Jaroslava Haška mezi nesmrtelné. Lidový rozměr díla pomohl rozvinout Josef Lada svými ilustracemi a Rudolf Hrušínský ve filmové roli. Jaký byl ale Jaroslav Hašek člověk a proč neměl kladný vztah k ženám?

V hospodě od dětství

Už v raném dětství přičichl k hospodskému prostředí, které mu bylo druhým domovem po celý život. S trochou nadsázky se dá říct, že v putykách bydlel. V jedenácti letech dělal společnost vysloužilému námořníkovi jménem Němeček. Ten ho prováděl po pražských hospodách a nebál se ho vzít i do nechvalně proslulé Jedové chýše.

Z této doby pochází traumatizující zážitek, ve kterém Němeček nechal mladého Jaroslava záměrně sledovat soulož se svojí dívkou. Sám Hašek ještě o mnoho let později o této skutečnosti vyprávěl upřímně znechucen. Údajně odtud pramení jeho velmi složitý vztah k ženám. Dokonce existuje spekulace o jeho homosexualitě, kterou šířil literární historik Jindřich Chalupecký.

Psaní od piva

Otec mu zemřel velmi záhy na intoxikaci alkoholem a Jaroslav Hašek s bratrem a matkou žili ve velmi nuzných poměrech. Nedokončil studium na gymnáziu, a tak se následně vyučil drogistou a vystudoval obchodní akademii.

Pokusil se na okamžik živit stálým zaměstnáním v bance Slavia, ale inklinoval spíše k bohémskému stylu života. Začal se tak toulat po Česku a Slovensku. Pozvolna se živil tím, čím se proslavil. Psaním.

Plodný autor

Podle dochovaných textů psal pravděpodobně neustále. Až 1 300 prací jen ilustruje jeho grafomanii. Povídky psal od stolu v pražských hospodách. Řekl vám někdo, že zná hospodu, kam chodil Hašek na pivo? Tak to zrovna není problém uhodnout, protože těch bylo nespočet. Psaní od stolu se promítá i do charakteru jeho literatury. Jeho fantazie vždy pramenila z reality. Literární historici o něm hovoří jako o spisovateli zkušeností – a tím rozhodně byl.

Život naplno

Pestrý osud je rámován pobytem v psychiatrické léčebně, který byl způsoben peripetiemi ohledně manželství s Jarmilou Mayerovou. Díky ní se dokonce pokusil věnovat serióznímu zaměstnání, ale nebyl by to Hašek, aby se z toho nestala komedie. Jen na chvilku byl zaměstnán jako redaktor časopisu Svět zvířat. Propuštěn byl hned poté, co publikoval článek o imaginárních zvířatech. V roce 1911 založil humoristické politické uskupení Strana mírného pokroku v mezích zákona. Až do začátku první světové války žije bohémským životem, kdy v jednu chvíli dokonce bydlí u Josefa Lady.

Aniž by ostatní něco tušili, narukoval v roce 1915 na haličskou frontu v Rusku. Prošel si zajetím, prací písaře, útěkem k Československým legiím a zúčastnil se i bitvy u Zborova.

Neuvěřitelné je pravdou

Jeho putování po Rusku je jeden velký námět na román. Stal se zde ředitelem armádní tiskárny v Ufě, byl náčelníkem pro práci s cizinci a působil také jako velitel oddílu Čuvašů v Rudé armádě. Následně na Sibiři vydával hned několik časopisů. Jedním z nich byl časopis v burjatštině „Jur“. Hašek se tak stal pro Burjaty otcem národa, protože vytvořil jejich abecedu.

Návrat ke starým časům

V roce 1920 se Hašek vrátil do Čech na vyžádání českých komunistů. Namísto plnění role agitátora se vrátil ke svému bohémskému stylu života. Ač nerozveden, byl v Čechách i se svojí druhou ženou Alexandrou Lvovou. O tři roky později zemřel v Lipnici nad Sázavou, kdy už nemohl skoro vůbec psát a poslední kapitoly svého nedokončeného Švejka musel pouze diktovat.

Jedna z největších osobností české literatury zplodila dílo, jehož humor se dlouho po jeho smrti stal provokativním zrcadlem české povahy.

Zdroje: redakce, spisovatele.cz, ceskatelevize.cz, britannica.com, geni.com

KAM DÁL: Kachní embryo, čerstvý mozek opice či shnilý žralok. Jídla, ze kterých nám je zle, jsou jinde pochoutkou.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/proc-cesi-miluji-jaroslava-haska-„bydlel“-v-hospode-miloval-pivo-a-svejk-je-jejich-odrazem-73956
reklama
#Jaroslav Hašek #osobnost #dobrý voják Švejk
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.