Raketomet Uragan: Ruská vichřice se valí Ukrajinou. Obránci na něj našli ráznou odpověď

Raketomet Uragan dokáže nadělat velké škody v řadách protivníka
zajímavost

BM-27 Uragan představuje ruský samohybný raketomet, který slouží od roku 1975. Byl nasazen v mnoha bojích, nyní figuruje v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině. I když se jedná o starší zbraň, její potenciál je bezesporu ničivý.

reklama

V oblasti raketometů Rusko prakticky nikdy v historii nezaostávalo, právě naopak. Jde o tradiční zbraňový prostředek, který Rusové zkrátka umějí vyrábět. TOS-1, TOS-2, Tornado-S, starší BM-21 Grad, to jsou jen některé názvy raketometů, které patří či patřily ve své kategorii k výkonným zbraním a které odvedly pro Sověty, respektive Rusy v minulosti dobré služby. 

Dělostřelectvo je stále v kurzu i na Ukrajině

Na Uragan Rusové vsadili také ve válce na Ukrajině. Vědí, že dělostřelectvo patří stále k prostředkům, které způsobují protivníkově živé síle i jeho technice velké škody. Raketomet BM-27 Uragan je integrován s vozidlem ZIL-135 LMP, maximální rychlost dosahuje 65 km/h a dojezd 500 km. Uragan může používat široké spektrum submunice, například chemickou, tříštivou (HE-FRAG) či zápalnou. Kromě své základní funkce, tedy odpalování raket na určené místo, je využitelný také pro kladení min. Každá raketa ráže 220 mm může rozptýlit 312 protipěchotních min PFM-1 s trhavo-tříštivými účinky. Tato taktika byla mimo jiné Sověty použita za jejich angažmá v Afghánistánu mezi lety 1979–1989. 

Účinek raket je destruktivní, o tom není pochyb. Jedna salva je podle dostupných informací schopna zničit prostor o rozloze asi 400 tisíc metrů čtverečních, což je obrovská plocha, a pokud je soustředěna technika a živá síla protivníka v určitém bodě, pak se škody násobí. Efektivní dostřel rakety činí 35 km. 

Zasáhl do mnoha konfliktů

Vzhledem ke svému potenciálu byla tato zbraň nasazena v mnoha konfliktech, do nichž Sověti či Rusové aktivně zasáhli. Hovoříme například o již zmíněné válce v Afghánistánu, první a druhé čečenské válce, válce v Jižní Osetii, občanské válce v Sýrii a jiných. Mezi jeho provozovatele se pak zařadil třeba Jemen, Gruzie, Írán, Angola nebo Uzbekistán. 

Uragan existuje ve dvou verzích jako Uragan-M a Uragan-U. První jmenovaná varianta byla představena v roce 2007. Všechny procesy byly u této zbraně zautomatizovány. Uragan-M může odpalovat kromě raket ráže 220 mm také střely ráže 300 mm, stejně jako například u systému BM-30 Smerč. Proces nabíjení je zrychlený. Dodávky ruské armádě začaly v roce 2016. 

Další variantou úspěšného ruského raketometu je vylepšená verze 9A53 Uragan-U, prezentovaná v roce 2009. Raketomet je v tomto případě integrován s armádním transportérem MZKT-7930 v konfiguraci 8 × 8. Jde o výkonnější variantu s celkem 30 odpalovacími trubicemi (původní verze je vybavena 16 odpalovacími trubicemi). 

I ruské raketomety jsou zranitelné

Nicméně i přes všechny výhody, které ruský raketomet Uragan objektivně má, je zranitelný vůči západním zbraním. Američané dodali již první rok války Ukrajině obávané salvové raketomety HIMARS. Před několika dny se podařilo těmto zbraňovým prostředkům zlikvidovat právě ruský Uragan. A obránci před ruskou invazí se budou jistě soustředit na zničení nejen Uraganu, ale rovněž dalších ruských raketometů nasazených na Ukrajině, protože představují stále velkou hrozbu.

Zdroj: Army Recognition, Defence Blog

KAM DÁL: Ruský raketomet TOS-2 jako likvidátor života: Rozmetá na prach opevnění i vojáky.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/raketomet-uragan-ruska-vichrice-se-vali-ukrajinou-obranci-na-nej-nasli-raznou-odpoved-76750
reklama
#stíhačka #tank #Rusko #válka na Ukrajině #Ukrajina #vojenská technika
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.