Ruská protivzdušná hrozba má název S-500. Západ na ni nemá žádnou protizbraň
Říká se, že na každou zbraň se najde časem účinná protizbraň. Nicméně v případě nejmodernějšího ruského protivzdušného systému S-500 ji Západ zatím nevyvinul a otázkou zůstává, zda se tak stane.
Protivzdušné systémy S-300 a především S-400 jsou exportně úspěšné, Rusko má ostatně historicky bohaté zkušenosti s vývojem protiraketové obrany a můžeme i konstatovat, že si na ní zakládá.
K výše uvedeným a dalším systémům má nyní přibýt protivzdušný komplex S-500 Prometheus, který si vezme to nejlepší z nich a zároveň rozvine na nejvyšší úrovni jejich schopnosti. S-500 má představovat skutečný unikát.
Nejen proti hypersonickým cílům
Je navržen tak, aby likvidoval nejen balistické rakety, ale i hypersonické cíle letící velkou rychlostí. Server Army Recognition uvádí, že se má jednat o cíle letící rychlostí vyšší než 5 machů. Tím však výčet výhod komplexu nekončí.
U protivzdušného systému S-500 se má totiž rovněž zvýšit dosah ze 400 km v případě S-400 asi na 600 km, jak uvádí dobře obeznámený magazín National Interest. S-500 je schopen zaměřit najednou až 10 balistických cílů letících rychlostí 5 km/s. Ruská zbraň má také ničit bezpilotní letouny a družice na nízké oběžné dráze Země. K tomu je vybaven nejmodernějším radarem.
Systém má prioritně chránit Moskvu
S-500 vyvinula společnost Almaz-Antěj, první protivzdušný komplex vstoupil po řadě odkladů do služby v roce 2021. Systémy S-500 mají operovat společně se S-400 a mají chránit prioritně Moskvu. Rusko si ve stále probíhající válce uvědomuje, že Moskva představuje neuralgický bod a může být cílem ukrajinského útoku.
Pro Západ není na druhé straně existence S-500 žádným důvodem k radosti, ba naopak. Nemá na systém zatím adekvátní odpověď a hovoříme v tomto případě hlavně o USA. Charakteristikou se ruské S-500 asi nejvíc blíží protiraketový systém THAAD, který je ve službě od roku 2009, nicméně má o dost slabší dostřel, přibližně 200 km.
Možná hrozba i pro Ukrajinu
Nejen pro Západ může S-500 představovat hrozbu, rizikem je rovněž pro bojující Ukrajinu, která svádí vyčerpávající válku s ruskými okupanty již třetím rokem. Pokud bude konflikt pokračovat i v roce 2025, což je vysoce pravděpodobné, mohou Rusové S-500 nasadit právě tam. V praxi by to byl velký problém jak pro Ukrajinu, tak pro západní spojence.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Nová raketa Sarmat. Ruská superzbraň vybuchla ještě na zemi.