Ruský superdron S-70: Sestřelili si ho sami okupanti, vydělat na tom mohou Ukrajinci
Válka na Ukrajině probíhá přirozeně také ve vzduchu. A právě tam se odehrál pozoruhodný sestřel nového ruského „neviditelného dronu“ S-70 Ochotnik. Jenže v tomto případě jej k zemi neposlali Ukrajinci, ale sami Rusové, kteří k tomu měli svůj důvod.
Nový a dlouho utajovaný ruský dron S-70 se podle webu Eurasian Times rovněž podílí ve válce na Ukrajině na předem určených operacích, které mají především zasahovat pozemní cíle. Dron S-70, na který se Rusko hodlá nejen ve válce na Ukrajině v budoucnu spoléhat, však potkala na první pohled neuvěřitelná a kuriózní událost.
Sestřel vlastní techniky
Bizarní incident se odehrál blízko Kosťantynivky v Doněcké oblasti, přibližně 15 až 20 kilometrů od frontové linie. Ruská stíhačka sestřelila 5. října vlastní dron, v tomto případě právě S-70. Vypálila na něj raketu vzduch-vzduch, čímž jej zničila.
Už se mezitím objevily informace, proč Rusové sestřelili vlastní bojový prostředek, a ještě k tomu S-70. Okupanti totiž zřejmě ztratili s dronem kontakt, jak uvádí server The War Zone, a tak jej raději sami zlikvidovali, aby nepadl do rukou Ukrajinců na jejich území.
Jenže takový krok nebyl zcela domyšlen, protože se naopak obránci před ruskou invazí k troskám letounu přece jen dostali, jak napsal dobře obeznámený web Defence Blog.
Incident, který může přijít Rusy draho
Agresora, který vyvolal před dvěma a půl roku vojenský konflikt napadením svého souseda, tak sestřel nakonec může vyjít velmi draho. Samo Rusko má obavy z toho, že může dojít ke krádeži a zneužití technologií, což se může stát právě v tomto případě, neboť jak už bylo zmíněno, S-70 byl dlouho utajovaným ruským projektem.
Podobný americkému letounu
První informace o něm začaly prosakovat před několika lety. Tento nový bojový prostředek má být synonymem pro nejpokročilejší technologie, má spoléhat na prvky stealth (obtížnou zjistitelnost nepřítelem) a vyspělou umělou inteligenci. Odborníci soudí, že je podobný americkému bezpilotnímu letounu RQ-170.
Konstruktéři využili při jeho stavbě kompozitních materiálů, které snižují hmotnost bojového prostředku pro jeho snazší přepravitelnost, hmotnost S-70 činí 20 tun. Maximální rychlost bezpilotního letounu je 1 000 km/h a dosah 6 000 km. Pohonnou jednotku tvoří jeden motor AL-41F. K prvnímu operačnímu nasazení dronu došlo v červenci minulého roku nad Ukrajinou a mělo se jednat o průzkumný let.
Plánovaná integrace s letounem 5. generace
I když bude S-70 operovat sám v předem vybraných misích, Rusové počítají s jeho užší integrací s letounem S-57. Bojový prostředek bude podle plánů hrát důležitou roli jako tzv. loajální wingman, tedy bezpilotní prostředek vybavený vyspělou umělou inteligencí, který by představoval oporu stíhače S-57, a to nejen nesením další výzbroje, ale také ochranou týlu letounu.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: Strach Rusů o nejmodernější letoun Su-57 – není v bezpečí ani ve vzduchu, ani na zemi.