Třída ponorek Astute: kyslík si vyrobí sama, ponořená může obeplout celý svět

Ponorka třídy Astute HMS Ambush
Ponorka třídy Astute HMS Ambush
zajímavost

Britské moderní ponorky hodlají konkurovat na světové úrovni. Třída ponorek Astute má mít několik „nej“, především bude moci vyrábět vlastní kyslík a plavidla v této třídě budou schopná obeplout zeměkouli, aniž by se musela vynořit.

reklama

Velká Británie dlouhodobě usiluje o návrat na „námořní výsluní“. Činí k tomu aktivní kroky, což zahrnuje především moderní letadlové lodě třídy Queen Elizabeth. Byť britské námořnictvo bojuje již delší dobu s vlastními problémy, přetrvává značný rozpočtový schodek a další programy jako fregaty jsou podfinancované, ponorky jsou pro něj jednou z klíčových součástí. 

Konkurence nejen USA

Vzhledem k tomu, že Britské královské námořnictvo se dlouho cítí být ve stínu svého amerického protějšku, dalším kamínkem do námořní mozaiky je stavba a provoz moderního ponorkového loďstva, které by bylo konkurenceschopné jak vůči americkému či francouzskému, tak ruskému a čínskému. 

Výhod je mnoho

Důležitou součástí těchto plánů britského námořnictva je perspektivně i nejnovější třída útočných jaderných ponorek Astute. V čem budou tato plavidla unikátní? Především v tom, že budou schopna sama si vyrobit vlastní kyslík. Ponorky mohou fungovat dlouhou dobu bez doplňování paliva.

Dále je to vlastně neomezený dosah plavidel, protože ta mohou plout kdekoliv na světě, aniž by se potřebovala vynořit. Ponorky se pak mohou pochlubit také nízkou akustickou stopou a s tím souvisejícím profilem stealth, tedy obtížnou zjistitelností nepřátelským sonarem. 

Plnění rozmanitých úkolů

Třída Astute je navržena jako náhrada za starší třídu Trafalgar, jejíž první jednotka vstoupila do třídy již v roce 1983. Nové ponorky, které mají sloužit několik dekád, budou plnit celé spektrum různých úkolů, mezi něž můžeme zařadit například likvidace hladinových cílů, průzkumnou činnost, palebnou podporu pozemních složek či špionážní mise.

Původní objednávka byla na tři plavidla, později bylo rozhodnuto, že ve třídě Astute vznikne celkem sedm jednotek. Do roku 2024 bylo dokončeno prvních pět jednotek. Nejnověji byla spuštěna na vodu Agamemnon, a to 3. října tohoto roku, sedmá jednotka, Agincourt, je ve stavbě. 

Silná výzbroj

Výtlak ponorek činí 7 800 tun a mohou dosahovat rychlosti 29 uzlů (pod hladinou). Udávaná maximální hloubka ponoru je 300 metrů. Posádku tvoří 12 důstojníků a 98 námořníků. Pokud je řeč o výzbroji ponorek, je vybavena torpédy Spearfish a podzvukovými střelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Ten ve verzi Block IV je schopen útočit na cíle na vzdálenost 1 600 km.

Britské námořnictvo má s třídou Astute slušně našlápnuto. Nicméně aby mohlo být bráno jako dlouhodobě seriózní konkurent, budou muset přijít další kroky, které by jednak udržely stávající trend a jednak připravily půdu pro konstrukci nejmodernějších plavidel s vyspělými technologiemi. To vše je samozřejmě otázka financí, s nimiž námořnictvo, stejně jako americké, momentálně bojuje. A samostatnou kapitolou je pak nedostatek pracovníků na obou stranách.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Houfnice Caesar útočí s chytrou municí. Její účinnost už pocítili i Rusové na Ukrajině.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/trida-ponorek-astute-kyslik-si-vyrobi-sama-ponorena-muze-obeplout-cely-svet-79471
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.