Ukrást miliardy není v Česku problém. Finty jsou často jednoduché, Kožený není jediný

V roce 1994 Kožený opustil Prahu a přesunul se do daňového exilu na Bahamy. V září roce 1995 získal za poplatek irské občanství
zajímavost

Peníze lze buď vydělat čestně, anebo podvodem. Jaká cesta je snazší, je jasné, ale v momentě, kdy jde o škody v miliardách, tak se nejedná o lehký úkol. Které podvody v historii České republiky patřily k těm vůbec největším?

reklama

Přivydělat si nějakou tu miliardu z veřejné zakázky je stále velmi lákavé. Podezřelé dohody ohledně výkupu pozemků naznačují, že mezi „podnikateli“ a „politiky“ je stále mnoho troufalých, kteří zkoušejí cesty ke zbohatnutí ležící na hranici zákona. Podvodník je živočišný druh, jehož vyhubení je takřka nemyslitelné.

Složité kauzy jsou spletené v sítích, které soudy rozplétají klidně i několik let – a úspěšný rozsudek také nemusí nikdy přijít. Kreativitě se meze nekladou a seznam těch největších finančních podvodů je toho důkazem.

Vzestup a pád Ondřeje Janaty

Investiční hvězda, která se rodí jednou za sto let. Tak o Ondřeji Janatovi mluvila celá řada lidí. A hodně z nich mu důvěřovalo. Jeho letadlo jménem Growing Way se však v srpnu 2021 nekompromisně zřítilo. Policisté zabavili majetek ve výši zhruba jedné miliardy korun. Janata měl peníze klientů zhodnocovat v takzvaném garážovém fondu, místo toho ale vytvořil klasické Ponziho schéma. Celkem se mu podařilo získat asi miliardu a půl od cca čtyř tisíc investorů. Vklady však nezhodnocoval investicemi, sloužily jen k výplatě fiktivních zisků a provizí zprostředkovatelům.

Nutno říct, že kriminalisté v jeho případě jednali velmi rychle. I díky tomu se podařilo zabavit například nejen Mercedes, Audi a dvě Porsche Cayenne, ale i více než 850 milionů korun na bankovních účtech. Dalších 170 milionů objevili na účtech Ondřeje Janaty.

Ropa bez daně

O podvod v hodnotě kolem dvou miliard korun se postaral perský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh. Ten společně s dalšími 14 lidmi ve složité síti 66 nastrčených firem, které sloužily jako černí koně, dovážel do České republiky pohonné hmoty, aniž by se obtěžoval platit přiměřenou daň.

Jedním z medializovaných podvodů je i sbírka na údajně osiřelé sourozence, kterým měli rodiče zemřít při autonehodě. Během velmi krátké doby se vybralo víc jak 1,3 milionu korun. Později se však ukázalo, že organizátorka charitativní sbírky Eva Ptáčková založila bankovní účet, ke kterému měla přístup jen ona sama. Sirotky se úřadům dohledat nepodařilo, Ptáčková přiznala, že si vše vymyslela.

409 milionů litrů paliva znamená daň ve výši 2,3 miliardy korun, ale Zadeh přes malé firmy odvedl pouze 2,6 milionu. Muž obviněný v roce 2014 byl o dva roky později propuštěn na kauci v hodnotě 150 milionů korun. Poté byl opět vzat do vazby, nakonec si vyjednal devět let odnětí svobody a peněžitý trest 17,5 milionu korun. Odseděl si zhruba 6,5 roku a byl propuštěn na podmínku.

Družstevní záložna WPD

Česká národní banka v roce 2014 odebrala WPB Capital licenci, protože údajně neoprávněně navyšovala svůj kapitál. O pohledávky kampeličky, která díky zásahu ČNB nemohla disponovat majetkem, se přihlásila společnost z Londýna. To ve svém právnickém nálezu potvrdil Milan Kindl, jenž byl sám o sobě podezřelou osobou. Byl totiž obviněn z řízeného plagiátorství ve své funkci děkana plzeňských práv.

Situace se radikálně změnila s příchodem likvidátora Jiřího Švihly, který se postaral o zrušení Kindlova rozsudku. Následně policie obvinila 17 zástupců společnosti WPD, aby v roce 2015 zamrazila majetek ve výši 1,25 miliardy korun. Klienti si tak vybrali všechny svoje vklady v hodnotě 2,8 miliard z Fondu pojištění. Škoda se tak pohybuje v hodnotě necelých tří miliard. Fond chtěl po kampeličce vyplacené peníze vymáhat, případ dodnes není zcela jasný.

Lihový boss

Až 20,8 milionu litrů nelegálního lihu kolovalo po českém území, aniž by prošel denaturací. Odsouzený Radek Březina tak stát na dani okradl odhadem skoro o sedm miliard korun. Zásoby lihu skrýval v tajných skladech a pro převoz používal různé triky, např. takzvané konvojování. Trest byl lihovému baronovi vyčíslen na třináct let.

Harvardské fondy

Jméno Viktora Koženého zná skoro každý. Zcela jistě se však zapsal do paměti všem, kteří zažili kuponovou privatizaci. Jeho Harvardské fondy se staly největší tunelem naší historie. Občany zlákal na zázračný obchod, kdy si za investici v podobě jedné kuponové knížky v hodnotě 1 035 Kčs zcela jistě vydělají minimálně desetinásobek.

Harvardské fondy tak získaly přes milion kuponových knížek! Viktor Kožený později se svým kolegou Borisem Vostrým Harvardský průmyslový holding vytuneloval vyvedením miliardových majetků akcionářů do zahraničí. Minimální odhad celého podvodu se pohybuje okolo neuvěřitelných 60 miliard korun.

Zdroje: redakce, irozhlas.cz, ceskatelevize.cz, penize.cz

KAM DÁL: Příběh pravého vlka z Wall Street: Za svou obchodní strategii šel do vězení, dnes je z něj motivační řečník, který učí ostatní.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/ukrast-miliardy-neni-v-cesku-problem-finty-jsou-casto-jednoduche-kozeny-neni-jediny-74944
reklama
#peníze #miliardy #Zajímavosti #tuneláři
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.