Zateplení bytového domu: Fakta a mýty

zateplení fasády bytového domu
zateplení fasády bytového domu
komerční sdělení

Rekonstrukce bytového domu spojená se zateplením je často předmětem dohad, nejasností a mýtů panujících mezi majiteli bytů. Vyplatí se vám jako vlastníkovi bytu podpořit zateplení domu? A čím argumentovat na schůzi společenství vlastníků jednotek, kde se rekonstrukce domu projednává? Pojďme se podívat, co pro vás jakožto majitele bytové jednotky zateplení bytového domu znamená, co vše byste o něm měli vědět, čím se nenechat zmást a jaké jsou jeho přínosy.

reklama

Nejčastější mýty spojené se zateplením domu

Vysoká cena, nulová návratnost, moderní výmysl, plíseň v celém bytě… To jsou nejčastější argumenty spojené s tematikou zateplení domu, jakmile se o něm začne jednat na schůzi SVJ. Pojďme se na ně proto podívat trochu detailněji.

„Bude nás to stát jen spoustu peněz a stejně je to k ničemu.“ 

Vzhledem k tomu, že je zateplení bytových domů otázkou poměrně vysoké investice, jsou určité obavy nasnadě. Faktem však je, že s návratností lze počítat už po první zimě, jelikož zateplení představuje skvělý způsob, jak ušetřit – zateplení fasády realizované odbornou firmou vede k výraznému snížení energetické náročnosti budovy a uspoří až 30 % nákladů na topení. Spojí-li se i s výměnou oken a zateplením střechy, může úspora dosahovat až 50 %. Navíc zateplená fasáda prodlouží životnost domu až o 30 let.

„Dům byl zateplen už před xx lety, není tedy důvod dělat po pár desetiletích novou fasádu.“

Bytový dům zateplený v dávné minulosti už nemusí splňovat (a s největší pravděpodobností nesplňuje) současné standardy na tloušťku izolace. Zatímco před 20 či 30 lety se používala izolace o tloušťce 5–8 cm, dnes je pro správné izolační vlastnosti doporučováno zateplení min. 14–20 cm (u pasivních domů až 30 cm). Pokud je však stávající zateplení stále dostatečně stabilní a pevné, není třeba jej demontovat – na starší zateplení lze umístit další vrstvu izolace. Vždy je však třeba nechat si vypracovat energetický posudek, na základě kterého se zpracuje projektová dokumentace s vhodným řešením zateplení domu.

„Známí si nechali zateplit dům a teď mají všude plíseň.“

Často rozšířený mýtus, že zateplením fasády stěny nedýchají, a vznikají tak plísně v domě, není podložen. Je tomu spíše naopak – zateplení bytového domu snižuje riziko kondenzace vodních par a zachovává zdi suché. Na vině plísní v bytech bývá nedostatečné větrání, což se projevuje zejména po výměně starých oken za kvalitní, dobře utěsněná – pak je třeba větrat jinak, aby se vlhkost v bytě pohybovala do 50–60 % a nepodporovala tvorbu plísní, které jsou nebezpečné pro zdraví a mohou vést k rozvoji tzv. syndromu nemocných budov.

„Na to nikdy nebudeme mít ve fondu peníze a jen budeme muset platit víc.“

Nedostatek finančních prostředků ve společném fondu oprav může být problém. Nicméně i společenství vlastníků jednotek může čerpat podporu z nadačního programu Nová zelená úsporám, a to nejen na zateplení obvodových stěn, ale i střech, stropů a podlah – úhradu z tohoto programu lze využít až na polovinu způsobilých výdajů, stačí jen nastudovat si podmínky dotace na zateplení a podat žádost.

Další zajímavá fakta týkající se zateplení domu, která byste měli znát

Kromě výše uvedených faktů vyvracejících časté mýty existuje i mnoho dalších důvodů, proč se pustit do zateplení bytového domu. Zateplení obvodového pláště rozhodně nemá vliv jen v topné sezóně, kdy brání únikům tepla z budovy ven, ale poskytuje příjemnější klima i v období horkých dnů, jelikož zamezuje přehřívání domu. Navíc chrání dům před povětrnostními vlivy a také nepropouští tolik hluku zvenčí – pokud se při zateplení použije minerální vata o tloušťce 20 cm, dojde ke zlepšení vlastností stěn a snížení vzduchové neprůzvučnosti o 2 dB (přestanete tak např. slyšet hluk z městského provozu).

Praktický tip

Pro zajištění co nejlepších tepelně-izolačních vlastností bytového domu je vhodné spojit zateplení domu i s renovací a zasklením balkónů – zasklení lodžií a balkonů zajistí minimalizaci tepelných ztrát, slouží jako protihluková izolace, ochrana proti prachu i proti nechtěnému vniknutí do bytu.

Díky zateplení fasády pak také vzroste povrchová teplota vnitřních stěn, nedochází k tvorbě tzv. rosného bodu, nekondenzují páry a nedochází ke vzniku plísní, takže zateplení fasády chrání i vaše zdraví. Moderní a funkční fasáda zároveň dodá vašemu bytovému domu nový vzhled a zvýší tržní hodnotu bytů – zlepší se jejich prodejnost i pronajímatelnost. Kromě výrazně nižších nákladů na vytápění si tak majitelé i nájemci bytů v zatepleném bytovém domě mohou užívat výrazně vyšší komfort bydlení.

Věděli jste, že…

… když zateplení fasády spojíte s další revitalizací, například s výměnou oken a dveří, může hodnota bytu v daném domě vzrůst až o 20 %?

Na co při revitalizaci nezapomenout a jak využít dotace na zateplení bytových domů

Na závěr se ještě pojďme podívat, co byste neměli opomenout, pokud se pro zateplení domu rozhodnete. Tím nejdůležitějším je energetický posudek domu a projektová dokumentace zpracovaná odborníky. Díky nim totiž bude možné určit nejvhodnější materiál, jakož i samotnou tloušťku zateplovacího systému, aby bylo zateplení co nejúčinnější. Obojí pak také budete potřebovat k podání žádosti o dotaci na zateplení bytových domů – jak už bylo zmíněno výše, v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je možné čerpat dotace na zateplení, ale využít můžete podporu i na další formy revitalizace, jako jsou například fotovoltaické systémy, řešení dešťové a odpadní vody, tzv. dešťovka, na solární panely či tepelná čerpadla aj. Stačí si pročíst podmínky programu, vyřídit potřebné dokumenty a podat žádost.

Pro samotnou revitalizaci bytového domu je pak třeba vybrat spolehlivou firmu, která provede práci kvalitně a ve stanovený čas. Vhodné je také mít k dispozici zkušený technický dozor, který bude kontrolovat použití správných materiálů i správný průběh prací. Jen kvalitně odvedená práce totiž zajistí požadovaný efekt a dlouhou životnost a funkčnost zateplení či dalších revitalizací bytového domu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/zatepleni-bytoveho-domu-fakta-a-myty-79450
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.