Autem po Evropě: Cigareta za volantem se prodraží. Kde neřídit nahoře bez a co nikdy nedělat na jihu kontinentu?
Vyrážíte autem na prázdniny po Evropě nebo se snad chystáte půjčit si na dovolené vozidlo? Pak počítejte s výrazně jinými pravidly, která jsou za volantem mimo Česko neakceptovatelná. Kde se nesmí v autě kouřit, kolik a kde zaplatí řidič tučnou pokutu za to, že u sebe nemá náhradní brýle? A pak tu máme také hodně drahé telefonování, konzumaci jídla a pití i nevhodné oblečení.
Vytoužené bezcovidové prázdniny jsou po dvou letech nepříjemného půstu tady. Češi zmizí do různých evropských destinací, kterým samozřejmě vévodí Chorvatsko. Odletí na ostrovy ve Středozemním moři či do Bulharska, obsadí pláže v Itálii i Španělsku, Ti, kdo se vydají na cestu autem nebo si jej hodlají po příletu do dovolenkové destinace zapůjčit, by měli být připraveni na místní pravidla silničního provozu.
Doprava po Evropě bývá během letních prázdnin občas vyhrocená. Řidiči bývají kolem velkých městských aglomerací lapeni do uzavírek a objížděk a cesty se mohou kvůli komplikacím protáhnout o dlouhé hodiny. Navíc bývá ve většině dovolenkových cílů poměrně vedro, a tak je jasné, že si člověk za volantem potřebuje v koloně stojících vozidel ulevit.
Chcete si zapálit? A máte v autě děti? Pak na to okamžitě zapomeňte, ať jste kdekoli. V Německu, Holandsku nebo Polsku vám to ještě asi projde, ale jinak si připravte za zapálenou cigaretu poměrně vysoký obnos na pokutu. K nejpřísnějším patří v tomto ohledu Itálie, kde po vás mohou policisté chtít až 500 eur. A to i v případě, že nevezete nezletilé dítě, ale těhotnou ženu. V Řecku dopadnete ještě hůře, tam vás může kouření vyjít až na trojnásobek. A pozor - tyto pokuty se vztahují na všechny osoby ve vozidle, ne pouze na řidiče.
Je vám horko, potřebujete se napít nebo se zakousnout aspoň do jablka? Pak si buďto přesedněte na místo spolujezdce, anebo odstavte auto na parkoviště. To platí pro Kypr, kde je konzumace čehokoliv za volantem striktně zakázána. Zároveň, pokud byste právě při občerstvování způsobili nehodu, ve většině evropských zemí dostanete vyšší pokutu za nevěnování se řízení.
A víte, co udělat ve Francii, když vám zazvoní telefon? Nikdy ho nezvedejte! Již sedm let tam platí zákaz používání sluchátek za volantem, a to pod pokutou 150 eur. Nezavoláte si ovšem, ani pokud s autem zastavíte na krajnici. I to je totiž ilegální, telefonovat smí řidič jen na parkovišti. A netelefonujte ani v Itálii, tam se pokuty za mobil za volantem pohybují ve výši až 650 eur a za opakovaný prohřešek vám zabaví řidičák a máte minimálně na jeden měsíc smůlu.
Jste napjati, kdeže nesmíte řídit bez oděvu na horní části těla? Toto nařízení kupodivu neplatí pouze pro ženy, aby snad nerozptylovaly řidiče v okolních vozidlech. I muž musí mít na sobě oblečené alespoň tílko v Černé Hoře. A pokuty jsou opět poměrně vysoké. Zajímavou podmínku má ve svých pravidlech silničního provoz také Španělsko. Tam, pokud nosíte brýle na dálku, musíte mít ještě jedny náhradní ve vozidle, jinak porušujete zákon.
Zdroje: skolenibozp.cz, novinky.cz
KAM DÁL: Podvodnice předstírala, že má rakovinu. Chtěla jezdit na luxusní dovolené.