Deprese přímo souvisí s tělesnou teplotou. Odborníci řekli, kdy budete nejvíc v pohodě
Údaje od více než 20 000 lidí odhalily zajímavou souvislost mezi depresí a tělesnou teplotou. Konkrétně jde o to, že ti, kteří nemocí prokazatelně trpěli, měli mírně vyšší teploty. I když se to na první pohled nemusí zdát jako velká věc, reálně jde o obrovský průlom v léčbě a otevírá velké možnosti do budoucna.
Studie publikovaná v magazínu Scientific Reports trvala sedm měsíců, začala na začátku roku 2020 a zahrnovala dobrovolníky ze 106 zemí. Účastníci sledovali údaje o své tělesné teplotě pomocí chytrého prstenu Oura, běžně dostupného fitness trackeru. Hlavním účelem studie nazvané TemPredict bylo posoudit, zda by sledování teploty mohlo být užitečným prostředkem k včasné detekci nemoci COVID-19 (na toto téma vyšla studie v roce 2022).
Stále nemáme jistotu
Účastníci průzkumu zaznamenávali svou tělesnou teplotu jednou denně, také ale vyplnili dotazník o příznacích deprese. A analýza dat nyní odhalila, že lidé s vyšší úrovní závažnosti symptomů deprese měli tendenci k vyšším hodnotám tělesné teploty. U lidí, jejichž tělesná teplota zůstala po dobu 25 hodin víceméně stabilní, byl trend vážných depresí statisticky bezvýznamný.
Není to přitom poprvé, co byly deprese a tělesná teplota spojeny. Ovšem zjistit příčinu některých pozorovaných rozdílů se ukázalo jako náročnější úkol. I když výše zmíněná rozsáhlá studie nepochybně pomáhá přidat další kousky do skládačky, stále není možné s jistotou říci, zda deprese zvyšuje tělesnou teplotu, nebo zda je vyšší než průměrná tělesná teplota rizikovým faktorem deprese.
Také nevíme, zda jsou vyšší teploty zaznamenané u lidí s depresí způsobeny tím, že jejich tělo generuje více tepla než obvykle, nebo je jejich schopnost regulovat teplotu narušena.
Deprese je velký problém lidstva
Právě to bude dále zkoumat hlavní autorka studie Ashley Mason, docentka psychiatrie na univerzitě v Kalifornii. Malé množství důkazů naznačuje potenciální přínos pro léčbu deprese založenou na teple, jako je sauna nebo hot jóga. Je možné, že umělé zvýšení lidské teploty nastartuje tělo ke spuštění samochladicích mechanismů, jako je pocení.
Deprese je přitom problém, v moderním světě vlastně nejde o nic neobvyklého (v USA trpí depresí 1 z 5 lidí) a ještě donedávna se na depresi nekoukalo jako na nemoc. V důsledku toho dosáhlo užívání antidepresiv v některých regionech historického maxima, ale tyto léky nejsou účinné u každého a mohou mít vážné vedlejší účinky.
Proto pokračuje hledání nových a lepších způsobů léčby deprese, což zahrnuje výzkum psychedelik, drog, jako je ketamin, a alternativních terapií, jako je senzorická deprivace. A kdo ví, možná regulace tělesné teploty bude jednou součástí léčebného „balíčku“.
Zdroje: iflscience.com, liebertpub.com, cnn.com, karger.com
KAM DÁL: Dva rodiče jsou pro dítě málo, potvrdili odborníci. Naši předci na to šli jinak, díky tomu neznali deprese.