Dovolená se čtyřnohým miláčkem. Nejlepší psí pláže jsou v Itálii a Chorvatsku
V Evropě přibývá ubytování, které je určeno pro cestovatele se psy, i speciálních psích pláží. Ty nejlepší nabízí Itálie a Chorvatsko. Jde o pláže, které nejsou označeny modrou vlajkou nebo nemají vstup pro psy písemně zakázaný. Jejich součástí bývají zpravidla odpadkové koše na psí exkrementy, lavičky, zdroje tekoucí vody a sprchy.
V Chorvatsku se psí pláže nacházejí kupříkladu v oblastech Istria, Kvarner nebo severní a střední Dalmácie, v Itálii jde například o Plutovu pláž ve známém letovisku Bibione. "Se psem můžete v Itálii nejen do řady restaurací, kaváren a barů, ale i do mnoha obchodů. I pravidla pro cestování s pejskem v hromadné dopravě jsou velmi benevolentní a například ve vlacích lze s malým psem v přepravce cestovat zcela bez poplatků," uvedla Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.
Na Plutově pláži jsou zde podle ní například vodítka na zapůjčení, výcvikové lekce nebo společné animační programy. "Vzhledem k oblíbenosti pláže se však připravte na davy lidí i psů a větší hluk," dodala. Klidnější prostředí cestovatelé najdou třeba v Porto Santa Margherita, kde sice podle Řezníčkové nejsou speciální psí pláže, ale vykoupat se mohou se čtyřnohými mazlíčky na několika "divokých písčitých plážích", kde je vstup zdarma.
Psi mohou do restaurací i do centra
Řadu psích pláží nabízí podle Řezníčkové i chorvatský "pejskařský ráj", přístavní město Rovinj, kde psi mohou i do většiny místních restaurací a historického centra. "Jednou z nejoblíbenějších psích pláží s oblázky z této lokality je Zlatni rat, kde je pozvolný vstup do moře, dostatek stinných míst i speciální psí bar," vysvětlila Řezníčková. Známou psí pláží s názvem Blue Moon disponuje i populární turistické středisko Poreč.
Z ankety ve facebookové skupině Cestování se psem, kde si majitelé vyměňují své zkušenosti, vyplývá, že se svými "chlupáči" nejčastěji navštěvují Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko, Chorvatsko a Itálii.
Musí mít vlastní pas
Pes by podle Národního registru majitelů zvířat měl mít vlastní pas pro malá zvířata - takzvaný pet passport, což je dokument, který majiteli může vystavit pouze autorizovaný veterinární lékař. Doklad vydá, pokud bude zvíře řádně označeno, buď mikročipem nebo přechodně čitelným tetováním. Za porušení hrozí v zemích EU sankce.
Podle národního registru se u mladších zvířat a zvláště u větších plemen vyplatí označení mikročipem, u štěňat je samozřejmostí. Druhou podmínkou pro vystavení pasu je platné a v pasu zaznamenané očkování proti vzteklině, uvádí registr. Každá země má pro pohyb, věk, rasu i očkování psů jiná pravidla.