Hračkářství, které má příběh. Podnikatelská cesta obchodu Hugo chodí bos inspiruje
Velkoobchody s hračkami lákají na blikající, barevné a nevkusné hračky. Pokud však hledáte alternativu, která na vás dýchne nostalgií, ale zároveň překvapí i něčím novým, rozhodně si pamatujte název hračkářství Hugo chodí bos. Majitelce Adéle Kantůrkové totiž jednoho dne došla trpělivost s tím, jaký sortiment se v tomto specifickém oboru nabízel.
Když krámek s hračkami, musí se začít jako v pohádce. Alespoň tak to lze vyčíst z oficiálních webových stránek dnes již řetězce obchodů Hugo chodí bos.
„Bylo, nebylo, za devatero horami, na Praze 1, se roku 2014 zrodil nápad vrátit zpět české hračky českým dětem. Vymysleli jsme Huga, aby už rodiče (a prarodiče) nemuseli bloudit temným lesem a hledat vkusné, kvalitní a udržitelné hračky jako Mařenka světýlko.”
První kamenná prodejna byla otevřena v Řeznické ulici nedaleko Karlova náměstí. Dle slov zakladatelky Adély Husákové Kantůrkové vše začalo ve chvíli, kdy chtěla dopřát své dceři to nejlepší. „Dala jsem si práci vystopovat české značky a s překvapením jsem zjistila, že dost z nich stále funguje a vyrábí. Zásadní problém byl hračky sehnat,” vysvětluje Kantůrková.
Z její iniciativy tak vznikl obchod a e-shop, který nabídl rodičům, prarodičům a hlavně dětem vítanou alternativu na neprošlapaném trhu s hračkami, kde se sortimentem pracuje do hloubky.
„Máme jen české hračky a doplňky, protože nám dává smysl podporovat lokální výrobu a rozvíjet bohatou tradici.”
Retro v novém kabátu
Výroba kvalitních a unikátních hraček má v našem kraji obrovskou tradici. Po revoluci však postupně poctivá řemeslná práce v tomto oboru neobhájila popularitu a pulty obchodů se naplnily zahraničními hračkami, které na pozornost dětí často útočí velmi necitlivými zbraněmi.
Oblíbené kousky s příběhem a silnou estetickou hodnotou se čím dál tím více stávaly pouhou nostalgickou vzpomínkou. I na tuto notu Hugo rozehrál svůj počáteční úspěch. Návštěva obchodu v Řeznické ulici se tak pro mnohé pamětníky stala procházkou do dětství.
„Milujeme retro, obdivujeme tradici a podporujeme vývoj. Sami se podílíme na limitovaných edicích a návrzích nových produktů. Pomáháme stávajícím i novým výrobcům inovovat obaly a pilovat marketing.”
Jak už bylo zmíněno, mnoho firem stále krásné hračky s tradicí vyráběly, jen v podstatě neexistoval způsob, jak je dostat ke koncovému zákazníkovi. Stejně tak se Hugo nebojí experimentovat. Na trh byl uveden návrh letadla vyrobené českou firmou podle 40 let starého modelu.
I podnikatelský příběh Adély Husákové Kantůrkové se nevyhnul komplikacím, nakonec se však zlé v dobré obrátilo.
Už jsou dva
Na konci minulého roku se k bosému Hugovi z Nového Města v Řeznické ulici připojil ještě jeden, který je dnes otevřený na Letné v ulici Milady Horákové. O tom, že se možná jedná o prozřetelnost osudu, vypráví i fakt, že byla v těchto místech ještě za minulého režimu opravna hraček.
Kantůrková také v tomto kontextu našla kontakt na pána, který zde v sedmdesátých letech pracoval a dodnes má k dispozici velký počet náhradních dílů. Jednou za čtrnáct dní můžete využít jeho služeb a nechat si opravit oblíbenou hračku.
Těsně předtím, než Adéla Husáková Kantůrková otevřela novou pobočku Hugo chodí bos, stála v situaci, kdy byl celý její podnikatelský příběh málem u konce. Naletěla totiž podvodnému investorovi, který se představil pod jiným jménem. Chtěl odkoupit podíl přes svěřenecký fond. Celý rok se spolu s právníky prala o svoji firmu a nakonec zvítězila.
Hugo chodí bos tak může dělat i nadále radost všem, kteří chtějí pro své děti opravdu poctivé a krásné hračky s příběhem. A jaké jsou plány do budoucnosti? Posunout Huga do regionů. Přejeme hodně štěstí.