Jablečný ocet pomáhá: Je plný vitamínů, dokáže tělo zbavovat parazitů, říká odborník

Jablečný ocet se dá dobře využít jako spojenec během boje s trávicími těžkostmi
Jablečný ocet se dá dobře využít jako spojenec během boje s trávicími těžkostmi

Jablko je u nás jako ovoce velmi oblíbené a někdy se z něj dělá také ocet. Často je označován jako elixír mládí, zdraví a štíhlosti. Obsahuje totiž celou řadu vitamínů, enzymů a minerálů a nechybí mu ani antibakteriální účinky. Jak se vlastně vyrábí a na co všechno je dobré ho využít?

reklama

„Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře,“ tak zní lidové pořekadlo, které ale není zase tak daleko od pravdy. Jablka jsou obecně tradiční českou plodinou, a proto jsou pro nás jednou z nejužitečnějších potravin.

„Jsou hodnotná díky obsahu vitamínů, minerálů, antioxidantů, nerozpustné vlákniny - pektinu, která pomáhá správnému trávení, štěpí tuky a dokonce dokáže tělo zbavovat parazitů a neutralizovat také účinky radioaktivního záření,“ tvrdí MUDr. Ivan Horáček.

Elixír mládí

Pojďme ale pomalu k jablečnému octu. Ten se vyrábí z čerstvých rozdrcených jablek, které se pak nechávají kvasit v dřevěných kádích. Po dokončení procesu kvašení se obsah přecedí a vzniká tak hustá tekutina hnědé barvy.

„Jablečný ocet si dokáže zachovat všechny enzymy, vitamíny, minerály a obecně prospěšné látky, které obsahují čerstvá jablka, a navíc vyniká dalšími léčivými vlastnostmi. Má antibakteriální nebo antimykotické účinky a působí také jako přírodní antibiotikum, které ničí patogenní bakterie a viry v těle. Napomáhá také dobrému trávení a podporuje štěpení tuků. To z něj samozřejmě dělá vynikající doplněk během hubnutí.“

Ničitel střevních bakterií

Jablečný ocet se dá dobře využít jako spojenec během boje s trávicími těžkostmi (bolesti žaludku, křeče, pocit plnosti a nebo nadýmání). „Antibakteriálně pak působí během problémů s močovými cestami. V šesti až osmitýdenní kúře je schopen regulovat střevní flóru a následně působit proti bakteriím.“

Pokud vypijete před spaním dvě polévkové lžíce jablečného octa rozpuštěného v poháru teplé vody, snížíte chuť k jídlu a díky tomu vás přestane pronásledovat vlčí hlad. „Při infekci močového měchýře a nebo těžkostech žaludku zase pomůže, když denně vypijete tři polévkové lžíce jablečného octa, který rozpustíte v 200 ml teplé vody. Tuto směs můžete pít i v malých doušcích před snídaní a je dobrá i pro stimulaci trávení,“ vysvětluje lékař.

Nahradí pleťovou vodu a pomůže s akné

Tento blahodárný nápoj má další výhodu. Pomáhá totiž vyrovnat přirozenou hodnotu pH pokožky a na rozdíl od některých tonerů ji nevysuší. „Optimální poměr směsi je 1 díl octa a 2 díly vody. Namočte do připravené pleťové vody vatu a párkrát s ní přetřete tvář,“ má jasno vizážistka Kateřina Krátká.

„Polovina polévkové lžíce octa smíchaná se šálkem studené vody se také hodí na oplachování vlasů. Tato směs dokáže dobře oživit pokožku hlavy a také odstranit stylingové produkty či špínu. Vlasy se tak budou znova lesknout.“

Podle ní jablečný ocet také působí antibakteriálně, díky tomu je dobrým spojencem v boji proti akné. „Naneste si před spaním trochu čistého octa na vatový tampón a aplikujte přímo na akné. Hojení začíná.“

KAM DÁL: Slabé srdce může mít kdokoli, nemusí o tom vůbec vědět. Kardiolog Češka vysvětluje, jaké příznaky už jsou vážné.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/jablecny-ocet-pomaha-je-plny-vitaminu-dokaze-telo-zbavovat-parazitu-rika-odbornik--67965
reklama
#praktické rady
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.