Koronavirus komplikuje firmám život. Dodávky do zahraničí váznou

Problémy znovu nabírají na obrátkách
Foto: Pixabay
Problémy znovu nabírají na obrátkách

Liberecké společnosti VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) komplikuje koronavirus dodávky zakázek odběratelům v zahraničí. Firma roku 2019 v Libereckém kraji se zaměřuje na výzkum a vývoj strojů pro zpracovatelský průmysl. Pro své zákazníky zajišťuje i montáž a oživení strojů přímo v jejich závodech, to je teď ale kvůli koronaviru značně komplikované.

reklama

„Teď jsme dodali testovací linku pro senzory metrologickému ústavu ve švýcarském Bernu. Naši by to tam měli oživit a testovat, ale nemůžou, museli by nejdřív do karantény. Dva týdny by tam dřepěli na hotelu, zatím nevím, jak to budeme řešit,“ řekl generální ředitel společnosti Miroslav Václavík.

Zakázku na dodávku manipulátorů na výměnu nástrojů pro obráběcí stroje má podle něj VÚTS také v čínském Wu-chanu, odkud shodou okolností nový koronavirus zřejmě pochází. I tam by bylo třeba zařízení instalovat. „Sami si to nainstalovat neumí, tak to teď řešíme,“ dodal ředitel společnosti.

Úbytek zakázek

Liberecký VÚTS je pracovištěm zaměřeným na aplikovaný výzkum. Původně byla firma zaměřená na textilní stroje, s útlumem textilního průmyslu ale rozšířila záběr i do dalších oblastí. Konstruuje a vyvíjí stroje a zařízení i pro průmysl sklářský, gumárenský, potravinářský, polygrafický nebo automobilový. Právě v automobilovém průmyslu už ale podle Václavíka v souvislosti s koronavirem a útlumem výroby pocítili úbytek zakázek.

Na výzkumu a vývoji VÚST úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci, ale i s řadou průmyslových podniků doma i v zahraničí. V roce 2013 se firma přestěhovala z centra Liberce do nového špičkově vybaveného výzkumného areálu v severní průmyslové zóně. Na svém kontě má dnes kolem 90 patentů a užitných vzorů.

Mezi významné inovace na světové úrovni z poslední doby patří vzduchový tkací stroj pro 3D tkaniny. Odbyt má VÚTS hlavně v tuzemsku, export tvoří zhruba 30 procent. Obrat firmy s více než 200 zaměstnanci se pohybuje kolem 300 milionů korun.

KAM DÁL: Pes může trpět chřipkou stejně jako vy. Jak ji poznat a následně léčit, aby z toho nebyl zápal plic?.

reklama
#koronavirus #zakázky #peníze

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.