Lékařka radí, jak na náměsíčnost. Porucha spánku postihuje děti i dospělé a může způsobit vážné komplikace

Když se děti v noci "budí" a chodí po bytě, možná jde o náměsíčnost
Když se děti v noci "budí" a chodí po bytě, možná jde o náměsíčnost

Stává se, že se vaše dítě v průběhu noci budí a pohybuje se po bytě, aniž by si to ráno pamatovalo? Možná se jedná o náměsíčnost. Jak to poznat a co to znamená pro dítě i rodinu?

reklama

Může se stát, že dítě (nebo i dospělý člověk) v noci žije svým vlastním životem, o němž neví ani on sám. Takoví lidé skutečně nemají o svém jednání jasnou představu, a tak může dojít i k nejhoršímu. Náměsíčnost byla například téměř osudnou devatenáctileté dívce, který v průběhu jednoho takového záchvatu vstala z postele, otevřela okno v prvním patře a “vyšla” ven.

Samozřejmě se vážně zranila. Tento případ, i když nejzávažnější, byl ale jen jednou z několika epizod náměsíčnosti, které zažívala již od dětství. Jak se chovat, když se v rodině vyskytne dítě nebo třeba i dospělý člověk, který touto poruchou spánku trpí?

Náměsíčný člověk může napsat e-mail

„Náměsíčnost (somnambulismus) patří mezi poruchy probouzení z NREM spánku, kterým se někdy také říká "NREM parasomnie". Tyto poruchy spánku jsou nejčastější příčinou komplexního chování ve spánku, jako je chůze po bytě, přerovnávání věcí, člověk ve stavu náměsíčnosti si může odnést přikrývku a usnout na jiném místě - třeba i na zahradě, může se vymočit mimo toaletu, ale také může psát e-maily a textové zprávy, připravit si jídlo nebo třeba i usednout za volant. Do této skupiny spánkových poruch patří i neuvědomované sexuálně motivované chování. Dlouho převládal názor, že jsou parasomnie projevem nějakého psychiatrického onemocnění, zejména pokud přetrvávají do dospělého věku, to už ale v současné době neplatí,“ vysvětlila MUDr. Jitka Bušková, Ph.D., z Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví.

Jak se to může stát?

V některých případech se může stát, že se ze spánku probudí jen některé části mozku, zatímco jiné stále "spí". Nervová soustava tedy funguje v té rovině, která dotyčnému člověku umožní se pohybovat a dokonce i vykonávat naučené činnosti, ale na druhou stranu si není schopen uvědomovat dopady svého chování a ani si je nepatuje. Proč se to stává?

Některé případy mohou být podle lékařů zapříčiněny například horečkou, velkým stresem nebo dlouhodobým nedostatkem spánku. Tělo si potom se situací, kterou již nemůže zvládnout, poradí po svém. V jiných případech ale může jít o dědičnou záležitost, přičemž je zvláště v případě závažnějších stavů vždy třeba vyloučit další příčiny náměsíčnosti, jako jsou poruchy dýchání, případně epilepsie.

U dětí je náměsíčnost poměrně častá

„Mezi poruchy probouzení patří právě i náměsíčnost, která se vyskytuje až u 17 % dětí, často v adolescenci zcela vymizí, ale stále ještě ve vysokém procentu přetrvává do dospělého věku, nebo dokonce v dospělosti vzniká (3–4 % dospělé populace),“ informovala doktorka Bušková, podle níž není radno podceňovat případné příznaky náměsíčnosti.

Jde hlavně o bezpečí

Pokud se vaše dítě v noci budí ze spánku, “cestuje” po bytě a možná se ráno dokonce probudí v obývacím pokoji místo ve vlastní posteli, je sice podle lékařů třeba toto chování sledovat, protože je zde například riziko zranění a podobně, ale k velkému znepokojení prozatím není důvod. Většinou ani není nutná léčba, porucha během puberty často sama vymizí. Velmi důležitá jsou ale bezpečnostní opatření, která je v takovém případě nutné provést.

Náměsíčný člověk se nesmí dostat ven z bytu, neměl by mít možnost jednoduše otevřít okno a v cestě při případných nočních výletech po bytě by mu neměly stát nebezpečné nebo ostré předměty. Náměsíčného člověka je nutné, pokud jeho chování někdo z ostatních členů rodiny zaznamená, opatrně odvést zpět k lůžku a uložit. Dotyčná osoba si ráno ale na nic ze své noční epizody nevzpomene.

KAM DÁL: Smutný konec tradiční pražské cukrárny. Současná krize je poslední kapkou

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/lekarka-radi-jak-na-namesicnost-porucha-spanku-postihuje-deti-i-dospele-a-muze-zpusobit-vazne-komplikace-60180
reklama
#náměsíčnost #lékař #děti #spánek porucha
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.