Mrtvice přichází nečekaně, bolest cítit nemusíte, říká lékařka. Vysvětluje, čeho si všímat
Jednou z nejzákeřnějších a nejčastějších příčin úmrtí, které nebyly způsobeny úrazem, je cévní mozková příhoda, lidově mozková mrtvice. Je to onemocnění, které přichází bez varování a nemá bolestivé projevy. O to větší nebezpečí hrozí, protože příznaky jsou často podceňovány. Onemocnění může potkat každého z nás.
Cévní mozková příhoda (CMP) je akutní stav, kdy dojde k přerušení zásobování mozku krví, což má za následek nedostatek kyslíku, poškození mozku a ztrátu jeho funkcí. „Příčinou bývá nejčastěji ucpání cévy (tzv. ischemie) nebo její prasknutí. Mrtvice může způsobit trvalá poškození včetně částečného ochrnutí a poruch řeči, chápání a paměti. Přitom přichází nepozorovaně, bez varování a bez projevů bolesti,“ říká MUDr. Kristina Slavíková.
Nemoc srdce i cukrovka
V České republice nemoc podle odbornice ročně zasáhne až 30 tisíc lidí a 8 tisíc z nich jí podlehne. „Cévní mozková příhoda se dle lékařky řadí spolu s onemocněními kardiovaskulárního aparátu a zhoubnými nádory mezi nemoci s vysokým rizikem úmrtnosti, dochází i k posunu výskytu CMP do mladších věkových kategorií.“ Přitom prevence není nijak náročná.
„Až 90 % pacientů s mozkovou mrtvicí udává některý z hlavních rizikových faktorů, mezi které patří například vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, nezdravá strava, vysoký cholesterol, nadváha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, onemocnění srdce a cukrovka. Proto je třeba dbát na prevenci, tedy omezit možná rizika, dodržovat správnou životosprávu, jíst dostatek ovoce a zeleniny a pravidelně se hýbat. Protože je pravda, že nemoc postihuje stále mladší lidi,“ vysvětluje doktorka Slavíková.
Nejčastější příznaky mrtvice
Mezi typické příznaky mrtvice patří náhlá porucha řeči nebo hybnosti končetin, pokles koutku úst, necitlivost v tváři či v končetinách, porucha vidění i zmatenost, což potvrzuje i doktorka Slavíková a dodává: „Může ale také jít o slabost, závratě, problémy s koordinací, velmi silnou bolest hlavy, někdy i ztuhnutí krku. Při podezření na CMP je třeba neváhat a rychle jednat. Tedy volat tísňovou linku 155, buď samotným vytočením čísla, nebo skrze aplikaci Záchranka.“ A to i v případě, že si nejste zcela jisti, zda jde opravdu o cévní mozkovou příhodu.
„Včasné rozpoznání příznaků a přivolání odborné pomoci může nejen zachránit život pacienta, ale také mu dává šanci na další kvalitní život bez komplikací a následků. Pokud je léčba zahájena do jedné hodiny od vzniku příznaků, až 70 % pacientů se zcela zotaví,“ dodává revizní lékařka VoZP.
Zdroje: redakce, MUDr. Kristina Slavíková, nih.gov, mayo.edu
KAM DÁL: Demence: Běžná aktivita, která snižuje vznik nemoci o 21 %.