Na babské rady zapomeňte. Pigmentové skvrny je nutné řešit hned a správně
Kosmetičky obvykle pomáhají odstranit pigmentové skvrny, které vznikly během léta na plážích a nebo během zimních lyžovaček. Problémem jsou často ale i pigmentace po těhotenství nebo jako následek užívání hormonů. Co s tím? Řešení existují, je však třeba se svěřit do péče odborníků, než zkoušet "zaručené" rady, které najdete na internetu.
Nejlepší je v tomto případě k problému přistupovat co nejrychleji a nenechávat to na později. Daleko jednodušeji a lépe se dosahuje kýženého výsledku. Podle stáří pigmentové skvrny se pak odborníci rozhodují pro jeho různé možnosti odstranění.
Jak na ně?
V rámci pigmentových skvrn, které jsou staré maximálně jeden rok, stačí sáhnout po slabších chemických peelinzích, retinoidech (deriváty vitamínu A) a nebo je možné použít speciální ošetření pomocí koncentrace derivátu vitamínu C ve spojení s dalšími účinnými látkami.
Při starších pigmentových skvrnách je často nevyhnutelné jít do intenzivnějších ošetření jako IPL-intenzivně pulzní světlo a nebo také laserová terapie. Během těchto vyšetření se působí na postižená místa pomocí vysokoenergetického světla. Podle velikosti a intenzity pigmentové skvrny se nastaví, zda má ošetření působit v povrchových vrstvách, a nebo je nevyhnutelné působit v hlubších vrstvách kůže.
Vše má nějaký čas
Důležité je vědět, že výsledky nejsou okamžitě. Počet potřebných opakování se liší, ale průměrně je na dosažení požadovaného výsledku třeba 4-6 ošetření. Pokud jsou pigmentové skvrny starší, je třeba pokožku narušit víc, to znamená, že reakce a doba hojení se prodlužuje. Pokud mají vybraní jedinci navíc tenčí a citlivější pleť, připraví se na ošetření dopředu - buď určitými přípravnými ošetřeními a nebo krémem, který je na něco podobného určený. Ten většinou obsahuje slabší koncentraci kyseliny glykové.
Každopádně odborníci nedoporučují kupovat si volně prodejné bělicí krémy přes internet, hlavně ne z krajin, které jsou mimo Evropu. Jsou s nimi totiž horší zkušenosti hlavně díky nežádoucím reakcím, a to hlavně na krémy, které byly z USA.
Hydrochinon je účinná látka na bělení pokožky, ale od roku 2001 je v celé Evropské unii v kosmetických výrobcích zakázaná kvůli toxikologickým rizikům a pravděpodobnosti způsobení pozánětlivých hyperpigmentací. V USA jsou ale podobné výrobky stále volně k nákupu.
Nedoporučuje se ani domácí bělení pomocí přírodních receptů, jako je citron, petrželová nať nebo jablečný ocet. Při každém podobném problému je totiž nejlepší jít hned na konzultaci s kožním lékařem a nebo do kosmetického či estetického centra.
Asiatky se bělí krémy i mýdlem
V mnoha asijských zemích, jako je Thajsko, Srí Lanka, Čína, Korea či Indie, má poptávka po kosmetice jeden společný faktor, cílem používání je světlá pokožka. Asiatky jsou tmavší, což je přirozené; zatím co ony nám naši světlou pokožku závidí, Evropanky se zas natírají samoopalovacími přípravky a nebo se sluní na plážích.
Vypadá to tak, že všude na světě se lidem líbí opak toho, jak vypadají. V minulosti se bohaté vrstvy na rozdíl od pracujících na polích zdržovaly během celého dne ve stínu místností či slunečníků.
Světlá pleť tam proto symbolizuje něco jako bohatství a vysoké postavení. Jde o podobný jev jako přívlastek "modrá krev", který u nás pochází z modrých žilek prosvítajících na bílé, neopálené pokožce naší někdejší šlechty. V takové Číně si přísloví "jeden bílý zakryje sto škaredých" odevzdávaly celé generace. Výsledkem je obrovská poptávka po bělicích produktech v celé Asii.
KAM DÁL: KAM DÁL: Doktorka Cabrnochová: Meningokok je neuvěřitelně rychlý. Přitom začíná jako obyčejná chřipka.