Nebezpečné doplňky stravy: Studie potvrdila, jakým tobolkám se raději vyhnout
Doplňky stravy slouží k doplnění potřebných vitamínů, minerálů a dalších živin. Některé z nich ale nejsou tak neškodné nebo zdraví prospěšné, jak si můžeme myslet. Můžeme kvůli nim dokonce skončit i na pohotovosti.
Ideální je, pokud získáte všechny potřebné živiny prostřednictvím vyváženého jídelníčku. Někdy se to ale zkrátka nedaří, zejména pokud ze stravy vynecháváte nějakou skupinu doporučených potravin, ať už kvůli chuti, nebo zdravotnímu stavu. V tom momentě přichází na řadu doplnění chybějících živin prostřednictvím doplňků stravy.
To ale není ten jediný důvod, řada z nás se spoléhá na doplňky stravy i při hubnutí nebo při problémech s usínáním.
Zdá se, jako bychom s nimi zkrátka nemohli nic zkazit, je ale potřeba k nim přistupovat opatrně. Studie dokazují, že některé z nich byly dokonce zodpovědné za tak vážné zdravotní komplikace, že kvůli nim jejich uživatelé skončili v nemocnici.
Desetiletá studie, která byla provedena ve Spojených státech, zkoumala důvody příjmů na pohotovosti. Vědci zjistili, že nejrůznější doplňky stravy mohou zhruba za 23 000 z nich ročně. Mezi ty nejriskantnější doplňky stravy podle studie patří ty, které podle popisu zlepšují následující:
- hubnutí
- spánek
- zdraví srdce
- sexuální výdrž
- energie
- tvorba svalové hmoty
- bolesti
- imunita
- detoxikace organismu
- zácpa
Nebezpečnými mohou být podle expertů ale i ty běžnější doplňky stravy, mezi které patří mimo jiné i multivitamíny, železo, vápník a draslík.
Studie zkoumala data z více než 60 různých pohotovostí. Průměrný věk lidí, u kterých se kvůli doplňkům stravy vyvinuly zdravotní problémy, byl 32 let.
Těmi nejnebezpečnějšími doplňky stravy vůbec jsou podle studie ty, které mají pomáhat se snižováním tělesné hmotnosti. Způsobily totiž zhruba čtvrtinu všech zkoumaných příjmů na pohotovostech.
Zdroj: The New England Journal of Medicine, Express
KAM DÁL: Poškození plic: pozor na tyto běžné věci v domácnosti.