Nejlepší obnovitelné materiály pro stavbu domu

Rákos je podobně jako sláma vhodným doplňkem dalších materiálů
Rákos je podobně jako sláma vhodným doplňkem dalších materiálů

Rozhodli jste se pro stavbu domu svépomocí a chcete, aby byla stavba co nejšetrnější a zároveň jednoduchá? Přečtěte si o nejlepších obnovitelných materiálech, k jakému účelu je využijete a jak s nimi zacházet.

reklama

Návrat k tradici

Ty nejstarší stavby vždycky počítaly se třemi základními materiály: s hlínou, dřevem a kamenem. Jedná se o tvárné, odolné a dlouhotrvající materiály, ke kterým se lidé nyní ve stavebních projektech masivně vrací. Výhody přírodních materiálů jsou nesporné. Tou hlavní je zdravotní nezávadnost, kterou zdaleka ne všechny umělé materiály mohou zaručit – mnohdy se navíc na škodlivý potenciál materiálu přijde až s velkým odstupem času, během kterého byl objekt obývaný.

Dalším pozitivem je minimum energie, které je v porovnání s umělými materiály potřeba k jejich zpracování, a širší možnosti využití lokálních zdrojů, k čemuž se pojí také nižší náklady na dopravu. Zbytkové množství materiálu a recyklace po dožití stavby je navíc mnohem méně problematická.

K tradičním materiálům se ale v současné době přidávají další stavební novinky, které je mohou vhodně doplnit a efektivně řešit čím dál tím naléhavější problém se stavebními odpady.

Tradice a moderní postupy

Stavby, které využívají tyto inovace, se paradoxně vrací k původním materiálům, které se léty osvědčily, a obohacují je moderními postupy. Z jakých přírodních materiálů můžete v současnosti vybírat, abyste zajistili odolnou a zároveň správně prodyšnou stavbu?

1. Sláma

Sláma dříve sloužila jako základní stavební – a především izolační – materiál. Dnes se opět postupně dostává na výsluní, ačkoli je stále označovaná jako alternativní metoda používaná především u staveb svépomocí. Ve stavbách se využívá buď ve formě slisovaných balíků, nebo volně uskládaná do dutiny.

2. Rákos

Rákos je podobně jako sláma vhodným doplňkem dalších materiálů. V porovnání se slámou se vyznačuje hlavně svou pevností a delší trvanlivostí. Používá se především jako izolace nebo jako střešní krytina.

3. Konopí

Rozšiřovat se také pomalu ale jistě začíná konopí. Stejně tak jako si lidé oblíbili tento materiál v oblečení, hodí se i pro izolaci a stavbu domů. I zde totiž zajišťuje zdravotně nezávadné prostředí, které je navíc šetrné k okolí. Tzv. hempcret účinně izoluje a lze jej využít na celou stavbu domu, kde nahradí i cihly a další materiál.

4. Kamenná vlna

Poměrně revolučním řešením je kamenná vlna. Jedná se o ideální materiál, který vzniká z hornin, jako je čedič, bazalt nebo gabro. Roztavením a pohyblivými procesy vznikají speciální vlákna, která se stlačením dají upravovat do požadované formy. Vytvoří se tak materiál, který je nejen extrémně dlouhotrvající, ale má také vynikající tepelně i akusticky izolační vlastnosti, ať už se jedná o izolaci fasády, podlahy nebo střechy. Na rozdíl od slámy či rákosu je odolný proti požáru a zároveň splňuje moderní estetické standardy.

V Česku se můžete pro kamennou vlnu obrátit především na společnost Rockwool, která se zabývá výrobou izolace z kamenné vlny a zároveň nabízí poradenství a technickou podporu.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/nejlepsi-obnovitelne-materialy-pro-stavbu-domu-49297
reklama
#dům #rákos #konopí #střecha #sláma #kamenná vlna
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.