Oční lékařka Mikšovská: Oči si musíte v létě chránit, dokonce i ve vodě. Rizika jsou velká i u dětí
Jaro jsme letos jaksi neměli, "přešli" jsme ze zimy rovnou na léto. Milovníci tepla samozřejmě jásají, ale co naše oči? Dostávají v těchto měsících více zabrat a co bychom určitě neměli dělat? Ptali jsme se oční lékařky Jany Mikšovské.
Paní doktorko, je nebezpečné dívat se do přímého slunce?
Krátkodobý přímý pohled do slunce není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne na sítnici. Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření - u moře, ve vysoké nadmořské výšce – může však vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka. Zároveň může v extrémních případech, jako je pozorování zatmění slunce, pozorování slunce pomocí dalekohledu či trvalé rozšíření zornice, dojít i k trvalému poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění.
Co ohrožuje naše oči při dlouhém pohledu do slunce?
Zejména ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice. Pobyt na slunci je proto pro oči nebezpečný zejména v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření. Oči by si v takovém případě měli chránit nejenom pacienti po očních operacích (například laserové refrakční operace apod.).
Jak bychom měli chránit oči?
Brýlemi s UV filtrem. Těchto brýlí je na trhu v současné době nepřeberné množství v různých cenových relacích. U lidí, kteří mají potíže s tzv. suchým okem, či u pacientů po laserových refrakčních operacích je vhodné častěji aplikovat hydratační oční kapky, a to hlavně v klimatizovaných prostorech, kde jsou oči náchylné k osychání. Výběr těchto kapek je v současnosti opravdu široký a existují i oční kapky s UVB filtrem.
Jaké jsou nejčastější problémy se zrakem v letních měsících?
Mezi nejčastější potíže v letních a jarních měsících patří alergické záněty spojivek očí vyvolané pyly rostlin. Pro tyto záněty je charakteristické zejména svědění, slzení a zarudnutí očí. Vyhnout se pylovým alergenům není v běžném životě možné, proto je vhodné léčit alergické záněty odpovídajícími očními kapkami nebo léky na potlačení alergických příznaků. Letní sezona může být nebezpečná i pro uživatele kontaktních čoček, kteří používají kontaktní čočky při vodních sportech.
Jak chránit oči dětí v letních měsících?
Ochrana dětských očí je stejná jako očí dospělých, to znamená brýle s UV filtrem. Brýle pro děti by měly svojí velikostí odpovídat tvaru dětského obličeje tak, aby spolehlivě chránily oči a dobře na dětském obličeji držely.
Měli bychom si chránit oči i ve vodě?
Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Zvýšené riziko pro uživatele kontaktních čoček jsem již popsala výše.
KAM DÁL: Jestli chce Šlachta vyčistit politiku, musí začít u Babiše, říká europoslanec Zdechovský. Předpověděl, na čem Přísaha pohoří.