Práce u počítače bolí. Myšitida nebo karpální tunel mohou znamenat vážné následky

Pokud patříte k těm lidem, kteří ke své práci často využívají počítačovou myš, tak si dejte pozor, abyste si nepřivodili syndrom počítačové myši, tzv. myšitidu, která vzniká při přetěžování vazivových struktur a svalů ruky, zápěstí, předloktí, a dokonce i v oblasti lokte. Myslíte, že se vás to týkat nemůže? Tak to je velký omyl.

reklama

Obdobná onemocnění nejsou žádnou novinkou, avšak v dřívějších letech byla spíše u lidí pracujících manuálně nebo při dlouhotrvajících neměnných polohách ruky. K tomuto dochází i dnes právě z důvodu dlouhodobé, jednostranné a opakující se zátěže v podobě ovládání počítačové myši bez přestávek.

Je to velká jízda

Věděli jste, že běžný uživatel při práci s myší "najezdí" asi tak půl kilometru denně?  A to je již pořádný zápřah na naše ruce a zápěstí. Základem je dobrá ergonomie počítačové myši, aby ji bylo optimálně možné držet. Poté je důležité, aby volně položená ruka dlaní k podložce překrývala myš, která zapadne do jakoby vytvořené obrácené mističky.

Další zdravotní nepříjemností, která je s dlouhodobou prací na počítači často spojena, představuje zánět šlach. Jde opět o důsledek nevhodné polohy rukou při práci na počítači a z toho plynoucího přetěžování určitých partií. Typicky se objevuje v oblasti ramene, lokte nebo zápěstí. 

"Prsty by neměly být pokrčené, ale naopak volně natažené. Zápěstí a předloktí horní končetiny musí být opřeny o pevnou oporu. Dodrženy by měly být i všechny zásady správného sedu u počítače," říká primářka Rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela Tomanová.

Jaká je optimální velikost pracovní myši?

Pokud budeme mluvit o správném tvaru a velikosti, nejlepší výsledky v rámci studií mají vertikální ergonomické myši, které ruku nejméně zatěžují a jsou svým úchopem nejpřirozenější. Jestliže budeme pracovat s běžnými zařízeními, jejich velikost by měla být taková, aby volně zapadla do ruky.

Při dlouhodobé práci je důležité mít nejen správný tvar myši, ale také se umět dobře procvičit. Přínosné je zařazovat pravidelné přestávky tak, aby se uvolnily přetěžované svaly a vazivo. Tyto pauzy je možné vyplnit například cvičením. Vhodná je také správně zvolená léčebně rehabilitační metoda, která se primárně zaměřuje na léčbu pohybového ústrojí především páteře a pomáhá pacientům od bolesti.

Rozdíl mezi karpální tunelem a tzv. myšitidou  

Pojmy jako myšitida, tedy syndrom počítačové myši, vycházejí z anglického mousitis. Jedná se o onemocnění, které je způsobeno dlouhodobým používáním počítačové myši. Obě dvě onemocnění jsou způsobena přetěžováním či tlakovým poškozením.

U syndromu počítačové myši jsou postiženy svaly či vazivové segmenty v oblasti zápěstí a předloktí, u karpálního tunelu dochází už k poškození nervových struktur. Příčina tohoto útlakového syndromu může být ovšem stejná.

Myš vs. touchpad

Ve své podstatě jsou při využívání touchpadu na notebooku zatěžovány téměř stejné svaly a vazivové tkáně jako při práci s myší. Základem je vždy pohyb rukou v zápěstí a prsty s tím rozdílem, že u touchpadu je obvykle jeden prst v kontaktu s podložkou, kdežto s počítačovou myší se pohybuje s celou při kontaktu s dlaní a všemi prsty.

"Naopak při využívání touchpadu je ruka ve výraznější flexi, což způsobuje větší zatížení. Pravidla správného užívaní a prevence platí i u tohoto zařízení. Základem tedy jsou opět přestávky a správná kompenzace zátěže," dodává MUDr. Michaela Tomanová.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/prace-u-pocitace-boli-mysitida-nebo-karpalni-tunel-mohou-znamenat-vazne-nasledky-39195
reklama
#počítač #práce #problémy #myš #záněty #zápěstí
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.