Rakovina plic: Rizikový faktor, který se může skrývat u vás doma

Vystavení se radonu je druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic
Vystavení se radonu je druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic
zajímavost

Existuje hned několik rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny. Některé z nich bohužel nemůžeme nijak ovlivnit, jiným se ale vyhnout lze. Proto je velmi důležité vědět, o jaké faktory se jedná, a mít se na pozoru.

reklama

Rakovina plic je jedním z nejběžnějších druhů tohoto vážného onemocnění, jak na svém webu uvádí Mayo klinika.

Největší riziko vzniku tohoto typu rakoviny mají kuřáci, to ale neznamená, že se nemůže objevit i u nekuřáků. Pravděpodobnost vzniku zákeřné nemoci se zvyšuje spolu s počtem vykouřených cigaret denně a s roky trvání tohoto zlozvyku.

Dokonce ale i po desítkách let kouření můžete riziko vzniku rakoviny plic výrazně snížit, pokud s kouřením tabákových výrobků přestanete.

Rizikové faktory

Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku této nemoci patří mimo kouření i pasivní kouření, prodělání radiační terapie a vystavení se azbestu a dalším karcinogenům, mezi které patří arsenik, nikl a další.

Vyšší riziko vzniku rakoviny plic často souvisí i s rodinnou historií této nemoci. Pokud někdo z vašich příbuzných trpěl nebo trpí tímto druhem rakoviny, zvyšuje to pravděpodobnost vzniku této choroby i u vás.

Radon

Dalším nebezpečným faktorem, o kterém se tolik nemluví, je vystavení se radonu. Radon je přitom druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic, hned po tabákových výrobcích, jak na svém webu uvádí Express.

Jde o plyn, který nemá žádnou barvu, chuť a ani nezapáchá, je tedy nemožné si jeho přítomnosti všimnout pouhými smysly. Vzniká při rozpadu uranu, který je možné najít v horninách hluboko pod zemí. Radon při rozkladu uranu stoupá směrem nahoru zejména do přízemních bytů, spodních pater domů, sklepů a podzemních vod. Tento nebezpečný plyn může změnit naši DNA, což vede k nepřirozeným změnám buněk a často právě také ke vzniku rakoviny.

Většina lidí si není vědoma úrovně radonu v místě, kde žijí. Experti doporučují si hladinu tohoto plynu v místě bydliště raději nechat zkontrolovat. Pokud u vás hladina tohoto plynu nepřesahuje 20 Bq/m3, riziko vám nehrozí. Úroveň radonu v rozmezí od 20 Bq/m3 do 100 Bq/m3 představuje malé riziko a hodnoty dosahující 200 Bq/m3 představují vysoké riziko.

Zdroj: Mayo Clinic, Express

KAM DÁL: Krevní sraženina: Riziko jejího vzniku může zvyšovat oblíbený nápoj.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/rakovina-plic-rizikovy-faktor-ktery-se-muze-skryvat-u-vas-doma-70152
reklama
#zdraví
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.