Studie Monica prověří onemocnění srdce a cév
V rámci studie aktuálního výskytu srdečně-cévních onemocnění získají náhodně vybraní důležité informace o svém zdraví a v případě potřeby jim bude navržena další léčba.
Posílit prevenci nemocí srdce a cév má za cíl projekt Centra kardiovaskulární prevence 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze, na kterém se podílí i Všeobecná zdravotní pojišťovna.
❤ Okres Benešov 29. února – 8. dubna 2016
❤ Okres Praha–východ: březen – duben 2017
Vyšetření 1 % populace
Lékaři provedou šetření v devíti okresech České republiky. Náhodně vybraní obyvatelé budou osloveni vstupním dopisem od zdravotní pojišťovny a požádáni o účast v projektu. Zájemci jsou následně zváni na půlhodinové ambulantní vyšetření. Celkem je vzorek tvořen 1 % populace devíti okresů České republiky ve věku 25–64 let. Získaná data zůstanou anonymní.
Jak vyšetření probíhá
„Vyšetření sestává jednak z dotazů na dosavadní zdravotní stav pacienta a na to, jakým rizikovým faktorům je vystaven. Lékař mu dále změří krevní tlak, výšku, váhu, obvod pasu a odebere krev na laboratorní rozbor. Na základě všech těchto údajů pak posoudí pacientův současný zdravotní stav a také riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně-cévních onemocnění,“ uvedla Renata Cífková, vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice.
Prevence se vyplatí
„Například jen za péči o své klienty s akutním infarktem myokardu vydá VZP ročně kolem 1,5 miliardy korun. Zdravotní služby pro pacienty po mozkové mrtvici stojí ročně skoro 2 miliardy. A takto by šlo pokračovat,“ upozornil Petr Honěk, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči. Prevence je vždy ekonomicky výhodnější, než následná léčba již rozvinuté nemoci.
Monica
Studie MONICA byla zahájena v roce 1985 v 21 zemích 5 kontinentů s cílem dokumentovat vývoj nemocnosti a úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění a jejich vztah k rizikovým faktorům (kouření, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků a cukrovka). V České republice dál pokračuje jako projekt podporovaný Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR.
Čtěte také: