Úrazy na pracovišti: Kdy nemáte nárok na odškodnění a kdy se peněz nedočkáte

Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý zaměstnavatel je pro tyto případy ze zákona pojištěn, takže odškodnění nejde z jeho kapsy. Když se sečtou všechny položky od bolestného přes cestovné, ušlý zisk až po kompenzaci ztížení společenského uplatnění, může jít až o statisíce. Jsou ale i případy, kdy za úraz v práci nedostanete nic – a zdaleka se nejedná jen o situaci, kdy hrál roli alkohol. Jakého chování se tedy vyvarovat? 

reklama

Neprojde vám hrubé porušení pracovních předpisů

I v práci je třeba řídit se určitými pravidly – nejen proto, aby firma fungovala, ale i kvůli bezpečí. Především v technických provozech jsou velmi přísné požadavky na bezpečnost. Zahrnují nošení ochranných pomůcek, ale i přesné postupy. Pokud je zaměstnanec nedodrží a něco se mu stane, bere se ohled na to, že hrubě porušil své povinnosti a musí za to nést odpovědnost. Jako příklad hrubého porušení můžeme uvést obráběče, který si k práci nevzal povinné rukavice, či lakýrníka, který se vyhýbá použití respirátoru.

Nevyplatí se práce načerno

Kamarád vám zajistil výborný přivýdělek – slovo dalo slovo a vy se pouštíte do práce. Samozřejmě bez smlouvy, platí čestná dohoda. Jak je to ale v případě, že se stane úraz? „K odškodnění je třeba, aby existovala řádná a oběma stranami podepsaná pracovní smlouva. Pokud ji zraněný nemá, se získáním odškodnění to bude mít velmi komplikované. Z hlediska pojišťovny tam totiž vlastně vůbec nepracoval,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění ze společnosti Vindicia. Pozornost by měly dát OSVČ – těm se doporučuje pojistit si odpovědnost za pracovní úrazy a vlastní činnost.

Alkohol a drogy? V případě úrazu na odškodnění zapomeňte

Na zisk z odškodění můžete zpravidla zapomenout, pokud jste se do práce dostavili s alkoholem v krvi nebo jste si nějakou omamnou látkou zlepšili náladu až na místě. Pracovní úrazy, které vzniknou za situace, kdy je pracovník pod vlivem návykové látky, jsou k tíži zaměstnance. Protože porušil nejen pracovní předpisy, ale i pracovní právo, za úraz odpovídá sám. A nejen to – alkohol a drogy na pracovišti jsou navíc i důvodem k okamžité výpovědi.

Šli jste úrazu naproti? Nedostanete nic a ještě vám hrozí problémy

Všechny položky, ze kterých se odškodnění za úraz skládá, mohou dát dohromady velmi slušnou sumu – a právě ta vede některé zaměstnance k neuváženým činům. Pracovníci s vidinou tučného odškodnění jdou občas úrazu úmyslně naproti, a to až za hranici sebepoškození. Jenže pokud se prokáže, že se zaměstnanec zranil v podstatě schválně, nejen že žádné odškodnění nedostane, ale ještě může čelit obvinění ze snahy o pojistný podvod.

Nevyplatí se ani jiné nekalé pokusy. Odstrašujícím případem může být jednání mladého muže, který se zranil při odpoledním sportování – druhý den v zaměstnání předstíral, že při výkonu práce spadl ze schodů. Zranění si vyžádalo operaci a vypadalo to na vysoké odškodnění – ve výsledku však muž místo toho dostal výpověď a byl stíhán pro pojistný podvod.

Nemusí vám uznat úraz vzniklý po pracovní době
Kolega z vedlejšího oddělení vám tak dlouho líčil své problémy se sousedy, až dávno minula doba na odchod z práce. Jenže vy ještě nemáte hotovo, takže se vracíte do dílny, abyste dokončili, co dnes dokončit máte – možná ani netušíte, že kdyby se vám v takové situaci stal úraz, odškodění vám přiznat nemusí. Svou roli hraje i pracovní doba. 

„Pokud se v práci zdržíte a úraz se vám stane v podstatě už mimo hodiny, kdy máte být v zaměstnání, budete mít s odškodněním problémy. V podstatě se vám úraz stal jako soukromé osobě, nikoliv jako zaměstnanci,“ popisuje Beck. Pokud se úraz stane během přesčasů, záleží na konkrétní situaci. Děláte přesčas s vědomím nadřízeného nebo na jeho příkaz? Pak se zpravidla jedná o pracovní úraz. Jestliže jste na pracovišti po pracovní době bez jejich vědomí, záleží na posouzení bezpečnostního technika, nadřízeného a vedení firmy – jak se k případu postaví.

Nehrňte se do práce, která vám nenáleží

Stojíte u svého soustruhu a máte dojem, že kolegovi svářeči dlouho trvá, než vám připraví materiály ke zpracování? Rozhodně to neřešte tak, že si vyhrnete rukávy a o sváření se pokusíte sami. Manipulace s náčiním nebo vykonávání práce, která není náplní práce daného zaměstnance, ke které není proškolen nebo není tato práce nařízena zaměstnavatelem, se pracovníkovi může vymstít.

Pokud se v takové situaci zraní, odškodné s vysokou pravděpodobností nedostane. „Sám totiž nese zodpovědnost za to, že se dobrovolně, bez donucení a na vlastní riziko pustil do práce, ke které nemá kompetenci,“ říká Beck. Zároveň uklidňuje, že je to především záležitost technických a manuálních oborů – pokud se zraníte ve chvíli, kdy za nestíhajícího kolegu píšete mail klientovi, problém to nebude.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/urazy-na-pracovisti-kdy-nemate-narok-na-odskodneni-a-kdy-se-penez-nedockate-53358
reklama
#práce #nehoda #peníze #pracoviště #úraz #nadřízení #odškodnění
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.