Už se nebudete muset stydět za lupy, k léčbě často stačí drobné změny. Vyzkoušet můžete i babské rady

Vlasy a pokožka hlavy potřebují odpovídající péči
Vlasy a pokožka hlavy potřebují odpovídající péči

S lupy se někdy v životě potkají mnozí z nás. Pro někoho znamenají hlavně kosmetický problém, jiní se více do hloubky zabývají důvodem jejich vzniku a spojují je s celkovým zdravím organismu. A to je rozhodně správný přístup, protože v těle se málokdy něco děje bez širších souvislostí. Jak můžeme na lupy vyzrát, jaké rady dostaneme od lékařů a které metody na lupy zabíraly už našim předkům?

reklama

Lupy nejsou nic nového. Nejde o problém, který by se objevil teprve nedávno, nicméně životní prostředí, které obecně neprospívá našemu organismu, rozhodně v boji proti tvorbě lupů nepomáhá. Stejně tak jako životní styl, často doprovázený stresem, který oslabuje obranyschopnost těla. Jedna ze základních rad, které mohou pomoci, je změna životního stylu. Jenže takový luxus si může dovolit jen málokdo…

Proč lupy vznikají?

Lupy jsou, jak patrně víme, šupinky odlupující se kůže. Mohou být menší, které na oblečení na ramenou vypadají jen jako lehký poprašek, ale může jít i větší kusy kůže, které již působí mnohem nevzhledněji. Kromě společenského problému, které mohou vyvolat, je ale třeba pamatovat hlavně na zdravotní příčiny a důsledky. Lupy totiž vznikají jako reakce na zvýšenou tvorbu kožního mazu, který je přímo ideálním prostředím pro množení kvasinek Pityrosporum ovale, jejichž dílem je pak právě vznik lupů. Neustále drážděná pokožka se obnovuje mnohem rychleji, než je pro pokožku hlavy přirozené, a odumřelá kůže musí pryč. Jak tedy proti lupům bojovat? Jednoznačně likvidací oněch kvasinek.

Neléčené lupy

Jak upozornil dermatovenerolog profesor MUDr. Petr Arengerger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, neléčené lupy mohou vést k ještě závažnějšímu poškození pokožky hlavy. Může se vyvinout seboroická dermatitida, s níž už skutečně není radno si zahrávat. Mohou vznikat celá ložiska postižené pokožky, která pak znamenají nejen nepříjemné kosmetické problémy, ale v některých případech jsou dokonce příčinou vypadávání vlasů.

Co dělat proti lupům?

Jako ve většině případů, je i zde lepší vzniku problému předcházet, než se jej následně snažit odstraňovat. Proto je vhodné zařadit do jídelníčku dostatek vitamínů a stopových prvků, které zajistí rovnováhu celého organismu, a tím i vlasové pokožky. Zapomenout nesmíme ani na výběr kosmetiky, kterou k péči o vlasy používáme. S výběrem pomohou například lékárníci. Šampón proti lupům je možné používat i preventivně, a to například v cyklu, kdy si vlasy třikrát umyjeme běžným šampónem a po čtvrté léčebným.

Kromě péče o samotnou pokožku hlavy ale pečujme také o celé tělo, a to správnou životosprávou, která dodá tělu potřebné živiny a udrží jej v dobré kondici. Důležitý je také pohyb venku, kdy sluneční paprsky v rozumném množství působí na pokožku hlavy a vlasy doslova blahodárně, stejně jako na naši psychiku. A právě špatný psychický stav může být jedním ze spouštěčů zmiňovaných problémů.

Lupy jsou tady, co s nimi?

Pokud se už ale lupy objeví, nezbývá nic jiného než sáhnout po speciálním šampónu, který v boji proti nim pomůže. V tuto chvíli již nejde jen o nutnost odstranit nežádoucí odlupující se šupinky, ale hlavně příčinu tohoto jevu - tedy ony kvasinky, které často za všechno mohou. V lékárnách jsou k dostání desítky přípravků pod různými komerčními názvy. Každý přípravek, který má působit léčebně, ale musíme užívat podle návodu, který je uveden v příbalovém letáku. Je nutné, aby takový šampón na pokožku svými účinnými látkami působil dostatečně dlouho. Léčebný šampón proto musíme na hlavu nanést a nechat patřičně dlouho působit. Jeho letmé setkání s pokožkou žádné velké zázraky neudělá. Pokud ani šampón na lupy nezabere, je načase navštívit dermatologa. Zmiňované kvasinky totiž nemusí být jedinou příčinou vzniku nevzhledných lupů, a proto je nutné zajít na poradu, abychom nezanedbali jiné zdravotní problémy, o nichž možná zatím ani nevíme.

Pár babských rad

Jak se vyrovnat s lupy “po babsku”? Poměrně hodně je mezi lidmi rozšířená teorie o účincích obyčejného kypřicího prášku, který po nanesení a vmasírování do vlasů pomáhá ničit kvasinky, a tím i odstranit vznik lupů.

Dalším doporučovaným postupem je dosažení změny pH pokožky, a tím i zhoršení podmínek pro život kvasinek. Toho bychom měli dosáhnout oplachováním hlavy buď roztokem jablečného octa (asi 1:4 s vodou), nebo vodou s přídavkem citronové šťávy. Proti množení kvasinek působí také ústní voda, která to má přímo “v popisu práce”. Proto ničemu neuškodíme, když ji přidáme do vody, s níž si hlavu po mytí oplachujeme nebo následně naneseme přímo na pokožku hlavy. K promaštění pokožky je také možné použít buď přímo olivový olej, který necháme působit a následně opláchneme, nebo lépe šampóny s jeho obsahem.

Jak ale bylo uvedeno, o samoléčbu se sice můžeme pokusit, ale měli bychom vždy umět odhadnout, kdy už je nejvyšší čas na návštěvu odborného lékaře. Pokud bychom tento okamžik promeškali, mohli bychom se s problémy potýkat ještě hodně dlouho, a to nikdo z nás jistě nechce. A pokud nechceme skutečně nic zanedbat, zajdeme k lékaři raději dříve, než začneme se samoléčbou. 

KAM DÁL: Sovětský člověk Mičurin požádal o znárodnění svých výzkumů. Vyšlechtil desítky odrůd ovoce a odmítl Američany.

https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/uz-se-nebudete-muset-stydet-za-lupy-k-lecbe-casto-staci-drobne-zmeny-vyzkouset-muzete-i-babske-rady-60615
reklama
#lupy #léčba #hlava #vlasy #pokožka
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.