Zahradní skvost – okrasné kameny
Kámen se stal inspirací mnoha filosofům, básníkům, ale i prostému lidu při vymýšlení různých pořekadel. Kdo by neznal nejznámější z nich: „Spadl mi kámen ze srdce”….nebo snad do zahrady?
Okrasné kameny v zahradě a jejich využití
Dekorační kameny do zahrady poskytují nepřeberné množství variant využití a každý si tak může vytvořit místečko vedle domku k obrazu svému. Pokud chcete, aby byla vaše zahrádka takzvaně bezúdržbová, potom zvolte štěrk a kámen. Budete jistě spokojeni, protože nevyžaduje tolik péče a práce, než kdyby byla celá zatravněná. Navíc využijete její krásy i k odpočinku a relaxaci.
Druhy kamenů a jejich originalita
Velmi oblíbené okrasné kameny do zahrady jsou břidlice, andezit, pískovec, opuka, vápenec, rula, čedič, travertin, pěnovec a žula. Kámen je nedílnou součástí přírody, a proto okrasné kamenivo vybírejte nejlépe z místních druhů kamene, které pro vaši zahradu budou vypadat nejpřirozeněji. Štěrkové zahrady s kamennými prvky vnesou do vašeho domova klid a pohodu. V kombinaci s kvetoucími rostlinami, keři a zákrsky tvoří malý ráj na zemi.
Implementujte dekorační kameny do vaší zahrady
Každý druh okrasného kamene má jiné vlastnosti a jedná se o originální kousek. Přírodní kámen není dokonalý tovární produkt. Jedná se o dar přírody, který se liší barvou, lámavostí, strukturou i texturou. Každý druh jinak odolává tlaku, vlhkosti a mrazu. Než se pustíte do díla, doporučuje se s ním seznámit předem. S jeho výhodami, ale především i slabinami. Okrasný kámen a jeho atributy se mohou lišit podle místa původu.
Okrasný kámen má velké množství využití
- na schody, suché zídky, terasy
- na chodníčky, šlapáky, obrubníky
- jako okrasné kameny na skalku
- předěl mezi zahradou a chodníkem
- pro sochy, fontány, pítka pro ptáky
- jako obložení zdí domu
- jako kamenné květináče
- solitéry a menhiry
- pro gabiony (zídka z menších kamenů v síťce)
- na stabilní ohniště
Na kameni kámen…samotná realizace
Před samotnou realizací zahrady je důležité mít plán. Ať už využijete služeb zahradního architekta, nebo si zhotovíte projekt svépomocí, okrasné kameny do zahrady vybírejte s ohledem na reálné rozměry ploch. Jakmile máme zhotovený projekt, schvalte si předběžný rozpočet a až poté s firmou uzavírejte smlouvu o dílo.
Pokud řešíte úpravu zahrady svépomocí, zvažte své řemeslné schopnosti. Velmi častou chybou bývá materiálové a časové podcenění náročnosti prací. Důležitý je nákup materiálu v potřebném množství a kvalitě. Okrasný kámen a jeho nákup je stěžejní. Dále si sepište podrobný seznam harmonogramu prací, abyste se vyhnuli zbytečnému protahování technologických postupů. Teď už stačí jen kopnout do země a začít.